E-Ticaret

Yurtdışı Satışları İçin Paypal Alternatifleri

2016 yılının haziran ayından itibaren Paypal uygulaması, ülkemizdeki hizmetlerini ne yazık ki durdurmuştur.  Bu durum özellikle de e-ticaret sektöründe faaliyet gösteren birçok firmanın da olumsuz etkilenmesine neden olmuştur. Elbette ki para gönderip almanın birbirinden farklı pek çok yöntemi var.

Ancak hala Paypal gibi köklü ve güvenilir bir uygulama keşfedemeyen milyonlarca insan mevcut. Bu nedenle özellikle de son zamanlarda gerek e ticaret sektöründe hizmet veren web platformları gerekse de internet üzerinden çeşitli alanlarda hizmet verenler Paypal’ın yerine geçebilecek Paypal alternatifleri merak etmeye başlamışlardır. Peki günümüzde firmalar e-ihracat işlemlerini gerçekleştirirken hangi ödeme yöntemlerini kullanıyorlar? Yurtdışı müşterilerinden elde edilen ödemeler, hangi şekillerde Türkiye’deki banka hesaplarına aktarılabilmektedir?

Paypal’ın en önemli özelliği bilindiği gibi çok küçük komisyonlarla ödeme alıp, ödeme gönderiyor olmasıdır. Yeni uygulamalardaki komisyon oranlarının son derece yüksek olması freelancer çalışan yüzlerce insanın çok zor dönemlerden geçmesine neden olmuştur.

Paypal gibi güvenilir ödeme yöntemleri sunan bir platformun kapatılması sadece ürün satan ya da çevrim içi hizmet sunan kullanıcılar da etkilemekle kalmamış, yurtdışından herhangi bir ürün ya da hzimeti satın almak isteyen Türk vatandaşları da durumdan oldukça olumsuz etkilenmişlerdir. Çünkü günümüzde eBay, Amazon, ETSY gibi büyük alışveriş sitelerini kullanan çok büyük bir kitle mevcut! Hele ki ETSY üzerinden satış yapan binlerce satıcıdan söz etmek mümkünken, Paypal gibi bir uygulamanın da insan hayatındaki önemi inkâr edilemez!

Çok büyük yurtdışı satış platformlarında ürün satışı yapan firmalar, düşük komisyonlar sayesinde kendi şirketlerini kurabilme imkânı elde etmişlerdir. Şirket açamayan daha orta ölçekli bütçeye sahip kişiler ise Shopier ve İyzico gibi sistemleri kullanmaya başlamışlardır. Fakat bu tür uygulamalardaki güvenirlik sorunu hem müşterilerin hem de satıcıların karşılıklı olarak olumsuz etkilenmelerine neden olmuştur.

Yani Paypal’ın kapatılması, yabancı siteler üzerinden atış yapan Türk vatandaşlarının satışlarını durdurmasına kadar varan ciddi sonuçlar ortaya çıkardı. Peki bu kadar büyük bir kitleye hitap eden Paypal’ın kapatılma nedeni nedir? Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, ülkemizdeki kullanıcıların bu uygulamadaki para akışını denetlemek istemesi ve uygulama üzerinden gerçekleşen para akışının Lüksemburg üzerinden devam etmesinin gerekli olması, ülkemizde herhangi bir veri merkezi kurmayı ve bu veri akışlarını paylaşmayı kabul etmemesi anlaşmazlıkların ortaya çıkmasına neden olarak, hizmetin kapanmasına sebebiyet vermiştir.

Paypal Alternatifleri

Gerek dünyada gerekse de ülkemizde Paypal’a rakip olabilecek kadar başarılı bir ödeme yöntemi geliştirmiş olan uygulama ne yazık ki yok denilebilecek kadar azdır. Buna karşın yurtdışı gelirlerini ülkemizdeki banka hesaplarına aktarabilecek bazı ödeme gönderme ve ödeme alma yöntemlerinden söz etmek mümkün olacaktır. Peki gelelim Paypal alternatifleri nelerdir?

PayU

Payu

PayU uygulaması Paypal kadar tanınmış ve başarılı bir firma değildir. Ancak dünyanın en popüler ve en çok ziyaret edilen e ticaret sitelerinin büyük bir kısmı ödeme yöntemi olarak PayU’yu kullanmaktadırlar. Özellikle de geçtiğimiz günlerde sanal pos hizmeti veren İyzico’yu da satın alarak firmanın akıllı telefonlar aracılığıyla da ödeme yapmaya olanak sağlıyor olması daha çok tercih edilir ödeme yöntemi olmasını sağlamıştır. Bu sistemden 7 gün 24 saat boyunca çevrimiçi ödeme kabul etmek de mümkündür.

Shopier

Shopier

Shopier PayU’ ya göre daha az tercih edilir bir ödeme yöntemidir. Aslına bakıldığında bu uygulamaya tam olarak ödeme alma ya da ödeme yapma yöntemi demek de çok doğru olmayacaktır. Ancak günümüzde ETSY üzerinden satış yapan Türk satıcıların büyük bir kısmı Shopier kullanmaktadır. Shopier, oluşturulan sanal mağazayla ETSY üzerinden yapılan satışların ödemelerini çevrimiçi olarak alma özelliği taşımaktadır.

Payoneer

Payoneer

Payoneer’in diğer ödeme yöntemleriyle arasındaki en önemli fark Amerika üzerinden tüm dünyaya hizmet sunmasıdır. Ülkemizde olmasa da yurtdışındaki e ticaret firmaları arasında en az Paypal kadar ünlü olduğunu söylemek mümkündür. Bu yöntem sayesinde ülkemizde bulunan herhangi bir banka hesabına ödeme alınabilmektedir. Özellikle de Amazon ve Google gibi büyük firmalar Payoneer kullanmaktadır.

Skrill

Skrill

Skrill bir diğer ismi ile de Moneybookers olarak bilinmektedir. Firma uluslararası para transferi ve ön yüklemeli kart hizmeti sunar. Özellikle de dünyanın en önde gelen freelancer şirketleri ödeme yöntemi olarak Skrill’i tercih etmektedir. Bu uygulamada hesap açılabilir ve kişilere özel tanımlanan bankamatik kartıyla yapılan ödemeler dolar ya da Türk Lirası olarak çekilebilmektedir.

Etiketler

Admin

Yıllardan beri seo, dijital pazarlama ve e-ticaret sektörlerinden edindiğim bilgi ve tecrübelerimi sizin için paylaşıyorum. Beni instagram veya facebook üzerinden takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı