Sosyal Medya

Youtube Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

Youtube Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

Aylık 1,5 milyardan fazla aktif kullanıcısı olan YouTube, video yayıncılıkta kilit role sahiptir ve birçok kullanıcı için arama ve keşif sürecinde önemli bir platform haline gelmiştir.

Bu göz önüne alındığında, YouTube pazarlamacılar için önemli bir platformdur. Bu nedenle Youtube’da görünür olmak da en az Google arama sonuçlarında görünür olmak kadar önemlidir. Ancak, düzenli SEO’da olduğu gibi, YouTube’da görünürlük yani daha yüksek sıralamaya sahip olmak çeşitli hususlara bağlı olarak değişir.

YouTube’un Google’ın bir parçası olması nedeniyle, videolarınızı optimize etmek size organik Google’ın arama sonuçlarında görünme ve genel görünürlüğünüzü artırma konusunda daha iyi bir şans verebilir.

Bu yayında, YouTube’un arama sonuçlarını nasıl sıraladığına ve bunu marka içeriğinizi artırmak için nasıl kullanabileceğinize değineceğiz.

Doğru Hedefleme

Eğilimler ve Alakalı Anahtar Kelimeler

Öncelikle, sizinkine benzer içerikleri ararken insanların kullanma eğiliminde olduğu anahtar kelimeler üzerinde kapsamlı bir araştırma yapmaya başlamanız gerekir.

Google Anahtar Kelime Planlayıcı veya diğer anahtar kelime araştırma araçlarının yardımıyla, alakalı anahtar kelimeler ve kelime öbekleri bulabilir ve her birinin rekabet gücünü değerlendirebilirsiniz.

Video Anahtar Kelimeleri

Bir sonraki adım, Google’daki normal organik sonuçlar arasında video dönüşüm eğiliminde olan video anahtar kelimeleri aramaktır. Bu tür anahtar kelimeler için optimizasyon yaparken, Google SERP’lerde düzenli olarak öne çıkan sonuçlar arasında yer almak için mücadele edeceksiniz.

RankTracker gibi bir araç, bir projeye çok sayıda anahtar kelime eklemenizi ve ardından sıralarını kontrol etmenizi sağlayarak işi kolaylaştırabilir.

Coğrafi olarak alakalı izleyiciler için sıralama şansını artırmak amacıyla videonuz için bir Konum belirleyebilirsiniz. Videonuz için uygun bir Kategori seçmeyi de ihmal etmeyin.

Video Meta Verileri

Videonuzun aldığı tıklamaları teşvik etmek ve kullanıcıları videonuzda tutmak için aşağıdakileri göz önünde bulundurun:

Başlık

Videoda ele alınan konuyu açıkça yansıtan, 60 karakterden daha kısa, akılda kalıcı bir başlık yazın ve video bir serinin parçasıysa, numaralandırmayı başlığın sonuna yakın tutun.

Açıklama

Videonuzun konusu hakkında doğru ve özet bir genel bakış sağlayın. İsteğe bağlı olarak, kullanıcıların videonuzu keşfetmelerine yardımcı olmak için sonunda konuyla ilgili en fazla 10 hashtag (#tag) ekleyin ancak gereğinden fazla kullanmanın faydadan çok zarar getirebileceğini de unutmayın.

Thumbnail

Videonuz için konuyu da yansıtan ve arama yapanların dikkatini çekecek, göz alıcı bir küçük resim oluşturun.

İzleme Süresi Artırmak İçin İyileştirmeler

İzleme süresi yalnızca belirli bir süreyi değil, izlenen videonun yüzdesini de dikkate alır.

YouTube, uzun süre önce videolar için 15 dakikalık sınırlarını kaldırmasına rağmen, aynı bir konu daha kısa sürede açıklanabilirse daha uzun bir video oluşturmayı amaçlamayın.

Etkileşimi teşvik etmek

YouTube, videolarınıza etkileşim eklemek ve izleyicileri harekete geçmeye teşvik etmek için çeşitli yöntemler sunar.

Kartlar ekleyerek bir anket başlatabilir, ilgili bir web sitesinden ya da videodan bahsedebilir veya başka yararlı bilgiler ekleyebilirsiniz. Kartlarla ilgili güzel olan şeyse, göze çarpmayan bir yapıda olmalarıdır. Bir kullanıcı bunlarla ilgilenmiyorsa, görünüşten kaybolur ve ancak izleyici bunları görmek isterse görünür olur.

Özel bir End Screen ekleyin. Burada çapraz tanıtım, videolarınızı daha sonra izlemelerini önerme, kaynak toplama veya izleyicileri abone olmaya ve videonuzu yaymaya teşvik edebilirsiniz.

İzleyicilerden yorum yapmalarını istemek için video boyunca hayal gücünüzü kullanın. Videonun başında konuyla ilgili fikir isteyebilir veya gelecekteki videolar için bir konu seçmeyi önerebilirsiniz. Ayrıca, etkileşimde bulunun ve izleyicilerle ilgilendiğinizi onlara gösterin. Yorumlara cevap verin, hatta en güzelleri de beğenerek yorum alanında onları yukarıya taşıyın.

Etkileşim; YouTube için en geçerli yöntem olmaya devam ediyor. Bu nedenle, geri bildirim almak ve abone tabanınızı büyütmek, kanalınızı güçlendirmede büyük rol oynar.

Ekstra İpuçları

Videolarınızı HD olarak yükleyin. YouTube, daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunmak için arama sonuçlarında HD videoları ödüllendiriyor.

Sonuç

Google, arama sonuçları sıralamasında olduğu gibi, YouTube da kullanıcıların büyük olasılıkla izlemek isteyecekleri içeriği sunmak için karmaşık algoritmalar kullanmaktadır. En alakalı video önerilerini ortaya çıkarmak için etkileşim kalıplarını ve kullanıcının çıkarlarını analiz eder.

Bu tür ayrıntılara dikkat ederek, videonuzu uygun şekilde optimize etmek için burada bahsettiğimiz konular öncelikli olmak üzere, yaratıcılığınızı da işin içine katarak elinizden geleni yapmalısınız.

Admin

Yıllardan beri seo, dijital pazarlama ve e-ticaret sektörlerinden edindiğim bilgi ve tecrübelerimi sizin için paylaşıyorum. Beni instagram veya facebook üzerinden takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı