Wordpress

WordPress Nedir?

WordPress, site hazırlamada kullanılan bir içerik yönetim sistemidir. Bu sistemde kullanıcı rahatlıkla içerik üretip yayınlayabilmektedir. Geniş kullanım alanı olan WordPress son dönemlerde özellikle e-ticaret sitelerinin tasarlanmasında kullanımı artmıştır. WordPress’te yüzlerce ücretsiz tema desteği bulunduğundan, kullanıcıların ilgisini çekerek estetik bir tasarım sunmaya büyük destek sağlamaktadır. WordPress dili İngilizcedir, ancak diğer ülkelere ait dil desteği bulunmaktadır. WordPress, açık kaynak kod bulunan bir yazılım olup ve ücretsiz tüm kodları erişim sağlayarak istediğiniz tasarım yapabilirsiniz. Bu özellikleri ile birlikte, WordPress eklentileri farklı tasarımlar yapılabilmektedir.

WordPress kullanabilmek için kodlama bilginizin olmasını gerek yoktur. Bir tasarımcı için gerekli olan tüm eklentiler, sitede Seo sistemleri ayarları yapılarak güvenliği geliştirilecek kadar geniş bir yelpazede destek sağlamaktadır. Güncellemeler ile sürekli geliştirilen WordPress sisteminin kullanımı, her geçen gün artarak devam etmektedir. WordPress herhangi bir programlama dili bilgisine ihtiyaç duyulmadan bir web sitesi açmaya ve bu siteyi yönetmeye ve her türlü eklentiler ile harika tasarımlar elde etmenizi sağlayan bir içerik yönetim sistemidir. Bu sistem PHP ve MySQL ile geliştirilmiş genel kamu lisansı (GPL) ile lisanslanmış açık kaynak kodlu bir yazılımdır.

Wordpress

WordPress Nedir?

WordPress en kaba haliyle açık kaynak kodlar bulunan bir yazılımdır. Ücretsiz olarak tüm bu kodlara erişilerek istediğiniz içeriği üretebilirsiniz. Bu sayede WordPress ile eklentisi uygun ve fonksiyonlu şekiller üretilebilir. WordPress kullanır iken kişinin hiçbir kodlama bilgisine ihtiyacı yoktur. İnternet dünyasında WordPress sizlere çok sayıda özgürlükler sunar. İnternet sitenizde eklentiler, SEO sistemleri ve ayarlarını güvenli bir biçimde geliştirerek geniş bir destek sağlar. WordPress ‘in açılımı “Createdbyandforthecommunity” yani “topluluk tarafından topluluk için geliştirilen” anlamına gelir. Bütün açık kaynak kodlu yazılımlar gönüllülerce geliştirilip kullanıcı ve destekçi sayısını arttırır. Yazı ve sayfa oluşturma sistemiyle çalışır. Bu sayede kısa sürede kategorizasyon işlemlerin tümü yapılabilir. Uygulama sayesinde internet sitenize ortam dosyaları eklenebilir. Ziyaretçiler internet sitenize yorumlar yazabilir.

 WordPress’in Ortaya Çıkma ve Geliştirilme Süreci

WordPress, 2003 yılında hizmete sunulmuş ve ilk başlarda blog scripti olarak kullanılmıştır. Fransız programcı MichelValdrighi tarafından 2001 yılında geliştirilen b2/cafelog isimli blog aracı yerine kullanılan WordPress, MattMullenweg ve arkadaşı Mike Little tarafından 2003 yılında geliştirilmiş ve hizmet sunulmuştur. İsmini ise Mullenweg’in arkadaşı ChristineSelleck tarafından önerildiği söylenmektedir.

2005 yılında hızlı gelişmelerin yaşandığı WordPress yazılımının 1.5 sürümü ile tema desteği sunulmuş ve kısa zamanda yaklaşık 1 milyon kullanıcı tarafından indirilmiştir. Kısa bir zaman sonra hosting satın alamaya gerek kalmadan kullanıma imkân veren wordğress.com sitesi açıldı. Bu gelişmeden kısa bir süre sonra WordPress ekibinin bazı kurucuları tarafından web geliştirme şirketi olan Automatic kuruldu. Aynı yıl Türkçe WordPress için WordPress Türkiye sitesi kuruldu. 2003 yılından beri yazılımlar içerisinde en çok kullanılan yazılımlardan biri olan WordPress, kullanıcı deneyimi, web sitesi hazırlamada temel esaslar üzerine hareket ederek günümüze kadar harika özellikler ve güncelleme destekleri ile kullanıcılar tarafından beğenilerek kullanılmaya devam edilmektedir.

2006 yılında mayıs ayında 2.0.2 sürümü ile WordPress Türkçe dil desteği ile hizmet sunulmuştur. 2006 yılında yaklaşık 1,5 milyondan fazla kişi tarafından indirilmiş ve bu sayı 2007 yılında 3,5 milyonu geçmiştir. 2006 yılında piyasa sürülen 2.0.2 sürümlü WordPress ’de 370 eklenti bulunmaktaydı ve bu sayı 2007 yılında 1200’ü geçmiştir. 2006 yılında San Francisco’da WordPress’in ilk konferansı WordCamp (central.wordcamp.org) yapılarak, WordPress’in özellikleri tanıtılmıştır ve tarihten sonra bazı yerlerde ve ülkelerde olmak üzere konferanslar yapılarak, günümüzde de halen bu faaliyetler zaman zaman yapılmaya devam edilmektedir. Günümüzde web site tasarımı yapan firmalar ya da bireysel olarak site hazırlamak isteyen kişiler tarafından en çok kullanılan içerik sistemi WordPress’tir.

Wordpress Nedir

WordPress Nasıl Kurulur?

WordPress’in kullanılabilmesi için ücretli sürümünü almak durumundasınız. Ücretli bir WordPress için hosting ve alan adına ihtiyacınız bulunur. Ancak ücretsiz sürümlerde kendinize ait adınız ve bazı pluginleri ücretsiz sürümde kullanamazsınız. Ücretli bir WordPress satın alındıktan sonra aşağıdaki adımlara göre kurulum yapılır.

 • org adresinden veya WordPress Türkçe dil desteğinin bulunduğu diğer sitelerden son sürümü indirin. İndirilen dosya sıkıştırılmış dosya olabilir. Bu dosyayı yaşayabilmek için Winrar ya da Zip gibi yardımcı programlar kullanın.
 • Sunucuya dosya içeriğini yükleyin ve internet tarayıcınızın adres çubuğuna, WordPress kurmak istediğiniz sitenin web adresini yazın.
 • Yukarıdaki işlemler gerçekleştirildikten sonra kurulum otomatik olarak gerçekleşecektir. Ekrandaki yönergeleri takip ederek kurulumun tamamlanmasını bekleyiniz.

WordPress Güvenli mi?

Web sitelerinde en çok beklenen özelliklerden birisi şüphesiz güvenilirlik konusudur. İçerik yönetim sistemi olan WordPress gayet güvenlidir. Güncel sürümlerini satın alarak güvenilir bir şekilde site tasarımlarını yapabilirsiniz. Bir sitenin güvenliği yönünden istenen beklentileri karşılayacak düzeydedir. İnternet ağında oluşturulan web sitelerinin nerdeyse %30’u WordPress kullanılarak oluşturulmuş ve geliştirilmektedir.

WordPress Kullanımının Avantajları

 • WordPress ücretsiz bir sistem olup, ücretsiz binlerce WordPress teması indirebilirsiniz. Bazı eklentilerin ücretli olduğunu unutmamak gerekir. WordPress için bir hosting almanıza gerek yoktur.
 • WordPress kullanmak için herhangi bir kodlama dilini bilmenize gerek yoktur.
 • WordPress ile kodlama bilgisine gerek olmadan kullanıma imkân sunar. Kurulumu yapıldığında binlerce tema ve eklentiyi ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Dakikalar içerisinde bir web sitesi hazırlayabilirsiniz.
 • Web sitesi tasarlamak isteyenler için birçok geliştirici ve ücretsiz eklentilerle elde ederek web sayfasını kullanışlı ve ilgi çekici bir hale getirebilirler.
 • WordPress kullanarak ücretsiz, güvenilir, arama motoru dostu olan bu sistemle harika siteler tasarlayabilirsiniz.
 • WordPress kullanarak tasarladığınız web sitenizi yönetme imkânına sahip olursunuz. Yazılımcılara veya programcılara ücret ödemek durumunda kalmazsınız. İşlerinizi bu sistemle rahatlıkla internet ortamına taşıyabilirsiniz ve böylece zamandan tasarruf sağlayabilirsiniz.
 • WordPress site kullanmayı tercih ettiğinizde desteğe ihtiyaç duyduğunuzda birçok kişiden rahatlıkla destek alabilirsiniz.
Wordpress Nedir
WordPress Nedir

WordPress Eklentileri ve Özellikleri

Bir web sitesinde birçok tema, görsellik ve özelliklerle karşılaşılmaktadır. Site tasarlayanlar sitelerin ilgi çekici şekilde ve birçok kullanım kolaylığı sağlayan işlevlerle, siteyi ziyaret edenlerin site üzerindeki beklentilerini karşılayacak düzeyde olmasını isterler. Tüm bu beklentiler eklentiler kullanılarak karşılanmaktadır. WordPress’te binlerce eklenti ile harika işlevler sahip, estetik ve ilgi çekici siteler hazırlanabilmektedir. Binlerce WordPress eklentisi içerisinde en çok kullanılan menü eklentileri ve işlevlerinden bahsedelim.

WordPress Menü Eklentisi Yükleme

 • WordPress kontrol panelinde “Eklentiler” kısmı tıklanır.
 • “Yeni Ekle” seçeneğini tercih etmek yeterlidir. İstediğiniz eklentiyi anahtar kelime ile arayarak seçebilirsiniz.
 • Eklenti seçildikten sonra “Hemen yükle” butonunu tıklanır ve birkaç saniye içinde eklenti yüklenecektir.
 • Yüklenen eklentiler pasif olarak gözükecektir. Her bir eklenti için “Etkinleştir” kısmı tıklanarak işlem tamamlanmış olur.

 En Çok Kullanılan Bazı WordPress Menü Eklentileri

Fonksiyonellik ve kullanım açısından en çok kullanılan WordPress menü eklentilerinden birkaçından söz edilecektir.

 • Responsive Menu: Menüleri birleştirerek özelleştirmenize imkân tanır.
 • WP Mega Menu: Boş ve kullanışlı olmayan WordPress ’in varsayılan menülerini geliştirmenizi sağlar
 • Max Mega Menu: Kullanılan menüye birçok interaktif elementi eklemeye yarar.
 • QuadMenu: Site ile Menü hareketlerini belirleyen ve estetikliği sağlayan birçok özelliği kullanmaya yarar.
 • WP Responsive Menu: İkonları değiştirebilirsiniz, kullanışlı ve şık görünümlü menü çubuğu oluşturabilir ve hareketli menü tasarlayabilirsiniz.
 • WP Mobile Menu: Tasarlanan web sitenin mobil cihazlarla uyumlu bir şekilde kullanılmasına imkân verir.
 • Slick Menu: İtmeli menüler hazırlamayı sağlar ve web sitenin üzerinde tıklanan herhangi bir yazıyı otomatik olarak açılmasına imkân sağlar.
 • NextendAccordion Menu: Java ve CSS kodlamada önbellekleme imkânı sunar ve Google Fonts entegrasyonlu yazı tipi yöneticisi seçeneğine sahiptir.
 • Advanced Sidebar Menu: Ana ve alt menü oluşturmanıza, istediğinizde bunları değiştirmenize ve kenar çubuk menülerin görünümünü değiştirmeye yarar.
 • Uber Menu: Kullanılan menünün arkaplanını, ikonları ve bunların düzenleme gibi birçok şeyi özelleştirme imkânı sunar.

WordPress.com İle WordPress.org Nedir?

Her ne kadar WordPress’i çoğu zaman tek bir şeymiş gibi duysak da ‘wordpress.com’ ve wordpress.org diye ikiye ayrılır. Bu iki sistem arasında farklar vardır. Uygulamadaki özelliklerin hepsi wordpress.org üzerine kuruludur. ‘Wordpress.org’ sitesinde bulunan bütün WordPress eklentilerinin çoğu ‘wordpress.com’da yoktur. Her ikisi de aynı geliştiriciler tarafından geliştirilen açık kaynak kodlu uygulamalardır.

WordPress.org

WordPress.org; Ücretsiz olarak geliştirilen blog yazılımıdır. WordPress yazılımı, eklentiler, temalar, dokümanlar, haberler ve yardım forumları içerir. Ancak ücretsiz olmasına karşın Hosting ve Domain ihtiyacı olduğu zaman ücretli bir servistir. Kullanıcıya tam düzenleme olanağını tema, eklenti, PHP ve css kodlarında ihtiyaç duyulan her türlü değişikliği kodsuz bir şekilde yapılmasını sağlar.Bu açıdan ücretsiz WordPress.Com sistemine kıyasla daha profesyonel siteler yapılabilir.Kurulum, tema, arama motoru optimizasyonu (Seo), güvenlik, yedekleme, sunucu yönetimi, güncelleme gibi işlemleri kendiliğinden yapar. Dünya genelinde 60 milyon üzeri site sahibi tarafından kullanılır. Bu oran dünya çapına kıyasla %15’e tekabül eder. Ayrıca yedekleme, bakım/güncelleme, SSL/Güvenlik, Optimizasyon/trafik gibi çoğu işlemi kendiniz yapmanız gerekebilir.

WordPress.com

WordPress.com sayesinde site kurlumu, sunucu, alan adı güncelleme, yedekleme SSL standartlarında güvenlik gibi unsurların çoğu Automatic tarafından yapıldığı için kullanıcıların sorumluluğu ve yetkileri saha azdır. Yeni blog kullanıcılarına ve fazla zamanı olmayan kesime hitap eder. Trafik aşımı ve yavaşlama sorunları olmaz. Bazı temalar ücretli iken bazıları ücretsizdir. Bunları kullanıcının değiştirme yetkisi yoktur. 33 adet yan menüler(sidebarlar) içerir.

FLP ve kök dizin erişimleri kapalıdır. “Siteadi.wordpress.com” şeklinde açılırlar. Reklam ve marka kullanımı ana siteye bağlıdır. Çoğu az bilinen site kodlarına izin vermez.  Yaklaşık 53 milyon kullanıcı vardır. Özellikle seçenek imkânı çok kısıtlı olsa da çoğu hazır imkânı kullanıcılarına sağladığı için WordPress.org bazlı sitelerin aksine sizi yedekleme, bakım/güncelleme, SSL/Güvenlik, Optimizasyon/trafik gibi çoğu işlemi yapma derdinden kurtarır. Biraz daha hazıra kaçan WordPress kullanıcıları için tasarlanmış bir sistemdir diyebiliriz.

WordPress.org ve WordPress.com Arasındaki Farklar

Her ikisi de aynı geliştiriciler tarafından tasarlansa da farklı kullanıcı kesimlerine hitap eder. WordPress. Org temelli sitelerde çok sayıda çeşit ve imkân sağlamasına rağmen wordpress.com bazlı sitelere kıyasla çoğu işlemi sizin yapmanız gerekir. Ancak wordpress.com uzantılı sitelerde böyle değildir.  Wordpress. Org dünya gelinde 60 milyon kullanıcısı var iken; WordPress.com ise 50 milyon kullanıcıya sahiptir. WordPress.org sitesinde istenilen tema kullanılabilir iken; WordPress.com’da ise yaklaşık 200 adettir. WordPress.org’da ücret;değişken (Sunucu ve alan adı hizmetlerine bağlı) iken; wordpress.com’da isteğe bağlı Premium özellikler dışında ücretsizdir.

WordPress.org temelli sitelerde reklamcılık sınırsız iken wordpress.com bazlı sitelerde ‘Wordads’ kullanılır. WordPress.org temelli sitelerde Tam Kontrol (Tüm yetki ve sorumluluk kullanıcıya ait) var iken wordpress.com temelli sitelerde limitli ve kullanım koşullarına bağlıdır. WordPress.org temelli sitelerde istenilen eklenti eklenebilir iken wordpress.com temelli sitelerde eklenti yüklenemez. Yedekleme işlemi wordpress.org temelli sitelerde kullanıcı tarafından yapılır iken WordPress.com temelli sitelerde WordPress tarafından yapılır. Aynı şekilde bakım/güncelleme, SSL/Güvenlik, Optimizasyon/trafik kullanıcı tarafından yapılır iken wordpress.com’da ise kendi yapar.

Wordpress
WordPress

Neden WordPress Tercih Etmeliyiz?

WordPress kullanıcılarına ücretsiz PHP Yazılım Alt yapısı sağlar. Bu sayede hem para ödemez hem de PHP yazılımı ile uğraşmazsınız. WordPress ile geliştirilebilir Yazılım alt yapısı vardır. Bu sayede yazılım bilginiz var ise çeşitli tema ve eklentiler yapabilirsiniz. Ayrıca tema ve eklenti yapma olanağınız yoksa WordPress sizlere tema ve eklenti desteği sağlar. WordPress ‘in Admin Paneli kolay yönetilebilir bir paneldir. Çoğu Admin paneline kıyasla her şey Türkçe olarak önünüzdedir. Arama motoru dostu olduğu için de özellikle anahtar kelimeli yazılarınız Google gibi arama motorlarında üst sıralarda çıkar. WordPress ‘in güvenilir alt yapısı sayesinde siber saldırılara ücretsiz eklentiler ile koruma sağlayabilirsiniz. WordPress siteleri çoğu sosyal medya sitesiyle de uyumludur. Hatta bazı eklentiler sayesinde de içeriklerinizi anında sosyal medya hesaplarınızda paylaşılmasına imkân sağlar.

WordPress ile Kurabileceğiniz Siteler

E ticaret siteleri, oyun veya video siteleri, okul siteleri, haber siteleri, dorum siteleri, tanıtım siteleri, blog siteleri gibi çok sayıda değişik biçimlerde web sitesi kurabilirsiniz. Kolay bir şekilde kullanım avantajıyla içeriklerinizi hızlı ve pratik bir şekilde hazırlayabilirsiniz. Kişisel olarak kuracağınız web sitenize birçok bilgiyi ekleyebilir, yazılar paylaşabilirsiniz. Özellikle blog yazarlığı sitelerinde sıklıkla tercih edilen WordPress temelli sitelerden para kazancı da mevcuttur. Hatta dilerseniz WordPress.com uzantılı sitenize ‘Wordads’ reklamları ekleyebilirsiniz. Bazı kurumsal firmalar, emlak veya galeri sitesi kurulunu da gerçekleştirilebilir. Ürettiğiniz ürün ve hizmetlerin tanıtımı ve reklamını burada yapabilirsiniz. Ayrıca kurumsal firma sitesine Google Maps gibi harita kullanılarak işletmenizin bulunurluğunu arttırabilirsiniz

WordPress Nedir? Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Daha çok WordPress yazımıza göz atabilirsiniz.

Admin

Yıllardan beri seo, dijital pazarlama ve e-ticaret sektörlerinden edindiğim bilgi ve tecrübelerimi sizin için paylaşıyorum. Beni instagram veya facebook üzerinden takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı