Sosyal Medya

Sosyal Medya Nedir?

Sosyal medya, en basit anlatımıyla paylaşımdır. Kişiler internet sayesinde kolayca içerik üretip paylaşarak kısa sürede çok fazla insana ulaşabilirler. Fikir, makale, yazı, görseller, fotoğraf ya da resimler ve hatta bulunduğu konumu bile anında paylaşım yaparak, belirledikleri hedef kitleye hızla ulaşabilirler. Günümüzde kişi ya da kurumlar oldukça yaygın olarak sosyal medyadan faydalanmaktadır. Doğru kullanıldığın da kişisel gelişim, haberleşme ve ticari anlam da istediğiniz katma değeri yakalayabilirsiniz. En çok kullanılan paylaşımlar genelde; eğlence, bilgi, reklam, edebi yayınlar, haberleşme amaçlıdır. Sosyal projelerde muazzamdır.

En Çok Kullanılan Sosyal Medya Araçları 

Geleneksel medya dışında, maliyeti ulaşımı kolay olduğu için en çok kullanılan medya organı sosyal medya olarak adlandırılır.

En çok kullanılan sosyal medya uygulamaları ise, Facebook, Twitter, Google Plus, İnstagram, Pinterest, YouTube gibi uygulamalardır. Bu uygulamalardan kısaca söz etmek gerekirse, hepsinin amacı daha geniş kitlelere ulaşabilmek iken, her birinin kullanımı farklıdır.

Facebook Nedir?  Ne İşe Yarar? 

Facebook kullanımı oldukça yaygındır.  Aynı anda konum, bilgi, görsel, his durumu paylaşabilirsiniz, bunun için telefonunuza ya da bilgisayarınıza uygulamayı indirmek sonrasında mail adresi ile kayıt olup şifre oluşturmak yeterlidir. İlk kullanım amacı eski arkadaşları bulabilmek olsa da günümüzde arkadaşlıkların en vazgeçilmez iletişim araçlarından biri olduğu gibi, yeni arkadaşlıklar için de oldukça sık faydalanılan uygulamalar arasındadır. Arkadaş listenizi oluşturduktan sonra, sayfanın ana ekranında en üstte “ne düşünüyorsunuz?” yazan kısma tıkladığınızda, istediğinizi yazıp paylaşabilir hatta birkaç fotoğraf ve konum bilgisi ile birkaç dakika içinde kolayca paylaşım yapabilirsiniz.

Reklam verecek olursanız, istediğiniz reklamı uygun bütçe ile, belirlediğiniz kişi kriterlerine ulaşmasını isteyerek, kolayca reklam verip geniş kitlelere ulaşabilirsiniz. Örneğin 18-25 yaş arası, kadın kitlenin görmesini isteyerek, kriterler de bunu belirlemeniz, sizin ulaşacağınız faydalı kitleye erişim sağlar. Bu konuda kullanımı kolay, maliyeti düşük reklam için Facebook uygulaması, sosyal medya araçları içinde en çok tercih edilenlerden biridir diyebiliriz.

Twitter Nedir? Nasıl Kullanılır? 

Bir diğer sosyal medya paylaşım uygulaması Twitter, kısa öz ve belirli bir mantık çerçevesinde kullanıldığında en kolay ve hızlı haberleşme araçlarından biridir. Burada yazılan yazılar, karakter kısıtlamasına takılmaktadır. Dolayısıyla uzun bir yazı paylaşacaksanız, paragraf halinde paylaşmanız gerekecektir. Aslında bu uygulamanın daha güzel avantajlarından biridir diyebiliriz. Böylece uzun makale ve yazılar kopyala yapıştır yapılmamakta, herkes kendi içeriğini düşüncesini yazmakta, faydasız ya da yanlış bilgi dağılımını bir nebze de olsa engellemek için süzgeç oluşturmaktadır.

Kişisel bilgi ayarlarınızı istediğiniz gibi ayarlayabilir. Kişisel bilgi erişimini kolayca kontrol edebilirsiniz. Günümüzde birçok kişinin tercih ettiği bu uygulama, birçok yazar kurum, sanatçı ve kamu kuruluşunun da tercihi olduğu için, hızlı ve doğru bilgi alabilmek için, istediğiniz sayfaları takip etmeniz yeterli olacaktır. Bildirim kontrolü, özel mesaj ayarları ile oldukça fonksiyonel bir kullanım sağlar. Hashtag yani “#” işareti ile kullanımı yaygınlaştırmış ilk uygulamadır. Özellikle hashtag paylaşımlı başlıklardan gündemi takip etmek oldukça kolaydır.

İnstagram Nedir? 

Bunların dışında daha çok görsel odaklı paylaşım yapan bir diğer uygulama ise İnstagram’dır.  

İnstagram Kullanımı 

Bu uygulama sayesinde anlık kısa video, anlık fotoğraf yani story paylaşımı yapabilirsiniz. Asıl amacı ise ana sayfanızda görselleri paylaşmaktır. Altında istediğiniz bilgi açıklamasını yazmanız mümkündür. Ayrıca ana sayfanızda 1 dakikalık video da paylaşabilirsiniz. Kullanımı çok yaygın olduğu için, birçok insan burada yaşam tarzı, felsefesi ya da bilgi paylaşımları ile çok geniş kitlelere ulaşabilirler ve hatta fenomen dediğimiz, sosyal medya ya da İnstagram ünlüsü olabilirler.

Takipçi sayısı fazla olan kişilerin, ulaştığı kitle sayısı dakikalar içinde o kadar fazladır ki, bir an da gündem olabilir. Özellikle bu kişiler sayfalarında ücretli reklam ya da tanıtım yapabilirler. Ticari ve kişisel anlamda bilinçli ve profesyonel adımlar ile kullanılmaya başlandığı andan itibaren, çok düşük maliyetler ile kısa sürede, istediğiniz faydayı alabilmeniz mümkündür. Birçok kişi sadece İnstagram üzerinden ticaret yaparak kazanç elde etmektedir. Güvenilir olmasına, faturalı yasal sayfalar olmasına, kullanıcı yorumlarına dikkat edilmelidir. Bazı sayfalar ya da hesaplar ise sadece beğeni almak ve popülerlik amacıyla kurulmuş olabilir. Fakat bu sayfalar bile ürün ya da sayfa tanıtımı ile gelir elde edebilmektedir.

YouTube Nedir? 

Genel anlamda video içeriği üretip ya da kolaylıkla video paylaşımı yapabileceğiniz süre kısıtlaması olmayan videoları rahatlıkla ücretsiz yükleyerek kendi kanalınızı oluşturabileceğiniz bir oluşumdur. Sadece eğlence amaçlı kullanımda değil, eğitim öğretim, bilgi ve sanat paylaşımı ya da sadece görsel show amacıyla da kullanılabilir. Doğru kullanımda bireysel ya da kurumsal anlamda ciddi getirileri olan bir uygulamadır. Kanalınızı oluşturmak sadece hesap açmakla birkaç dakikanızı alacaktır. Sonrasında yüklediğiniz videoları blog yazarlığı gibi sürdürebilir kendi video blogunuzu oluşturabilirsiniz.

YouTube da oluşturulan blog tarzı videoların genel olarak kullanılan kısaltılmış adına Vlog denmektedir. Buradan sadece Vlog yapabilir, orijinal içerik üretmiş olduğunuzda başkası tarafından telif hakkı olmayacağı için, video içeriği uygun olduğu sürece yeterli ve izlenme sayısına ulaştığınız daYouTube tarafından size ücret ödenmektedir. Her izlenme ya da tıklanma için değil, YouTube tarafından verilen izlenme sayısını aşmış olmanız ve onun katlarını elde etmeniz gerekiyor.

Sosyal Medya

Güvenilir İçerik Uzun Süreli Olarak Youtube’de Yayınlanır

Uygun özgün içerik olmasına da dikkat etmelisiniz. Ticari kullanım dışında sosyal medyanın başka bir kullanım amacı ise sosyal farkındalıklardır. Eğer sizde sosyal sorumluluk edinmek istiyorsanız, YouTube diğer sosyal medya araçları gibi uygun bir platformdur. Her ne işle ilgileniyor olursanız olun, herhangi bir yeteneğiniz var ise, el emeği bir şeyler üretiyorsanız, bilginin ulaşabileceği her yere kolayca ulaşabileceğinizi var sayarak, bu konularda video hazırlayarak paylaşıp başkalarının da öğrenmesini sağlayabilirsiniz.

Günümüzde birçok öğrenci öğretmen ya da sadece gönüllü arkadaşlar bu sosyal medya araçlarında interaktif ya da interaktif olmayan, ders eğitimleri vermektedir. Müzik, matematik, görsel sanatlar, Fen Bilimleri ya da edebiyat hiç fark etmez, doğru kullanımda birçok çocuğun ya da gencin eğitimine katkıda bulunmak mümkündür. Sosyal medya doğru kullanıldığın da gerçekten diğer medya organlarına oranla çok daha faydalıdır. Maliyeti düşüktür. Ulaşımı kolaydır. Bu sebeple ister kişisel faydaları için ister toplumsal eğitim dinamikleri için olsun, sosyal medyanın bu nimetlerinden faydalanmak bizim elimizdedir.

Neden Sosyal Medya? 

Çünkü sosyal medya araçları günümüzde yerel   basımdan ya da diğer medya araçlarından çok daha ucuzdur. Maliyetinin düşük olmasının yanı sıra ulaşımı ve kullanımı kolaydır. Size kimseyle ya da prosedürlerle uğraştırmadan paylaşım yapabilme imkânı sunar. Günümüzde en etkili reklamlar sosyal medyadan yapılmaktadır. Bunun sebebi de maliyetin az olması, istenilen kitleyi belirleyebilme ve o kitleye çok kısa sürede ulaşarak, diğer medya kanallarından ve araçlarından kolay ve daha kısa sürede dönüş sağlamasıdır. Günümüz çağında her birey sosyal medya kullanmayı öğrenmeli, çağa ayak uydurmalı ve sosyal medya nimetlerinden kişiler mahrum kalmamalıdır. Unutulmamalıdır ki, çağımız bilgi çağıdır ve bilgi paylaştıkça çoğalır.

Sosyal Medya içerikli diğer yazılarımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Etiketler

Admin

Yıllardan beri seo, dijital pazarlama ve e-ticaret sektörlerinden edindiğim bilgi ve tecrübelerimi sizin için paylaşıyorum. Beni instagram veya facebook üzerinden takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı