Google

Google Ads Sıralı Eşleme Nedir?

Sıralı Eşleme Nedir?

Bu yazımızda Google Reklamlarda bulunan 4 anahtar kelime eşleme seçeneğinden biri olan sıralı eşlemeyle ilgili daha derinlere ineceğiz.

Google Ads’de kullanabileceğiniz 4 anahtar kelime eşleme türü olduğundan daha önce bahsetmiştik:

 • Geniş eşleme,
 • Düzenlenmiş geniş eşleme,
 • Sıralı eşleme,
 • Tam eşleme.

İşte bu listedeki 4 eşleme türünden birisi olan sıralı eşleme, güçlü ve popüler bir eşleme türüdür ve bu alanda favori eşleme türlerinden biridir.

Sıralı Eşleme Nedir?

Google Ads’de sıralı eşlemeli anahtar kelimeler örneğin “yeni gömlekler” gibi bir eşlemeniz olduğunda nasıl görüntülenir? Sıralı eşleme, reklamınızın yalnızca bir kullanıcı “yeni gömlekler” içeren bir sıralı aralama yaptığında gösterileceği anlamına gelir. Aşağıdaki arama örneklerini inceleyelim:

 • yeni gömlekler al
 • pembe yeni gömlekler
 • online yeni gömlekler
 • Dünya üzerinde bugün satılan en yeni gömlekler için güzel bir liste 2019

Bu örneklerden görebileceğiniz gibi, arama sorgusunun nerede veya ne kadar uzun olduğu, reklamınızın gösterilmeye uygun “yeni gömlekler” ifadesini tam olarak içermesi önemli değildir. Yukarıdaki örneklerde görebileceğiniz bu yakın değişkenlerin Google tarafından aynı olduğu kabul edilir, bu nedenle “yeni gömlekler al” gibi bir arama da reklamınızı tetikler.

Peki ya onu tetiklemeyen ifadeler nelerdir?

Burada birkaç örnek verebiliriz:

 • Gömlekler al
 • En iyi yeni giyilebilecek gömlekler
 • Yeni tişört al

Yukarıdaki ikinci arama terimi dikkate değerdir, çünkü örnek ifademizdeki her iki kelimeyi de içerir. Ancak, sorgu sıralı bir yapıya sahip olmadığı için, “giyilebilecek” kelimesi araya girdiğinden, Google reklamınızı göstermeyecektir.

Sıralı Eşleme Nedir?
Google Ads Sıralı Eşleme Nedir?

Nasıl Doğru Kullanılır

Sıralı eşleşmeyi kullanmak kolaydır. Google Ads hesabınızdayken, kampanyanıza anahtar kelimeler eklerken veya anahtar kelime eşlemesini zaten yapmak zorunda olduğunuz anahtar kelimeleri değiştirmek istiyorsanız anahtar kelime öbeğinizin etrafına tırnak işareti koymanız yeterlidir.

Uygulamada, sıralı eşlemeli anahtar kelimenizin çok uzun veya çok kısa olmasını istemezsiniz. Eğer ifade çok kısa ise, çok geniş olacak ve çok fazla şey için tetikleyici olacaktır. Diğer yandan, sıralı eşlemeli anahtar kelimeniz çok uzunsa, uzun kuyruklu trafik almazsınız. İki ila dört kelime en uygun uzunluktur.

Çok fazla harcanan bütçeyle sonuçlanan geniş veya geniş eşlemeli değiştirilmiş anahtar kelimelerin yerine veya tek bir Anahtar Kelime Reklam Grubu stratejisinin parçası olarak sıralı eşlemeli anahtar kelimeler kullanabilirsiniz.

Neden Sıralı Eşleme Anahtar Kelimeleri Kullanmalı?

Öyleyse neden sıralı eşleme en çok tavsiye edilen Google Ads eşleşmelerinden birisidir? Sıralı eşleme, geniş eşlemeli anahtar kelimeler tarafından tetiklenen alt sorguları sınırlarken, tam eşlemede bulunmayan çok yönlülük sunar. Bize göstermek istediğimiz uzun kuyruklu anahtar kelime gruplarına erişim sağlar.

Reklamlar için Harika

Sıralı eşleme, reklam verenler açısından mükemmel bir biçimde işler. Sorgu ve reklam metni hem kalite puanı hem de reklam performansı için önemlidir ve sıralı eşleme burada oldukça işe yarar. Reklam başlığınızda “Yeni Gömlekler” varsa bu “Yeni Gömlekler Satın Al” sorgusu için de iyi bir performans gösterir.

Açılış Sayfaları için Harika

Anahtar kelime tutarlılığı, açılış sayfalarınız(landing page)da da aynı derecede önemlidir. Başlığınızdaki sıralı eşleme anahtar kelimesini kullanarak ve açılış sayfalarınızın gövdesine kopyaladığınızda, yalnızca kalite puanınızı yükseltmekle kalmaz, aynı zamanda dönüşümleri de arttırırsınız.

Sıralı Eşlemeyi Negatif Olarak Kullanma

Sıralı eşleme için son derece güçlü bir kullanım negatif anahtar kelimelerdir. Tam eşleme, varsayılan negatif seçenek olmasına rağmen, çok sınırlı olduğu için, negatif anahtar kelimeler eklerken tam eşleme önerilmez.

Sonuç

Sıralı eşlemenin nasıl kullanılacağını bilmek, başarılı bir Google Ads kampanyası oluşturmak için önemli bir beceridir ancak bunun başarılı bir Google Ads stratejisinin yalnızca küçük bir kısmı olduğunu da bilmelisiniz.

Başarılı olmak için diğer yazılarımızda bahsettiğimiz hedefleme stratejilerini kullanmayı da ihmal etmeyiniz.

Sıralı eşleme nedir? Yazımızı okuduğunuz için teşekkürler. Google ile alakalı daha fazla yazımıza göz atmayı unutmayın.

Etiketler

Admin

Yıllardan beri seo, dijital pazarlama ve e-ticaret sektörlerinden edindiğim bilgi ve tecrübelerimi sizin için paylaşıyorum. Beni instagram veya facebook üzerinden takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı