Seo

SEO’da Anahtar Kelimenin Rolü

Seo’da Anahtar Kelimenin Rolü

2020 yılına girdikten sonra şöyle bir geriye bakıp aslında neyin ne kadar değiştiğini sorgulamak çok iyi bir fikir olabilir. SEO uzmanları her geçen yılın ardından yaşanan değişiklikleri hep merak etmişlerdir.

2010 yılında henüz Panda, Hummingbird, RankBrain ve BERT gibi güncellemeler ile tanışmamıştık. Çoğumuz SEO içeriğinin bir sorun olduğunu düşünüp duruyorduk:

  • Hedef anahtar kelimeyi ve yakın varyasyonlarını X defa içeriğe eklemek.
  • Bu anahtar kelimeyi başlık etiketine, meta açıklamaya, H1 vb. etiketlere eklemek.
  • Sıralamada işe yaradığı için en az X kelime yazmak.

Ancak artık Google’ın algoritması olgunlaştı. İçeriğin içerisine anahtar kelime doldurarak Google’ı kandırmak pek mümkün değil. Bu konuda başarıya ulaşmak, arama yapanlara olağanüstü bir deneyim sunmakla ilgilidir.

Peki anahtar kelimeleri tam olarak nasıl kullanmalıyız? Bunu cevaplamak adına arama için içerik yazmanın gerçekten ne anlama geldiğini ele almamız gerekmektedir.

SEO İçeriği Nedir?

SEO içeriği, arama motorlarında sıralama elde etmek amacıyla yazılmış içeriktir. Ancak bu terim, birçok SEO uzmanı tarafından gözden düşürülmüş durumdadır. Çünkü SEO içeriği, insanlar yerine arama motorları için yazılmış içerik anlamına gelmektedir. Bu iyi bir şey değildir.

Neden? Çünkü Google’ın algoritması, arama yapan kişinin programlanmış temsili durumundadır.

Algoritma bir ziyaretçinin en iyi sonuç olarak seçeceği şeyi modellemeye çalışmaktadır. Sıralama elde etmenin asıl yolu arama yapanlar için en iyisini sunmaktır.

Bu, Google’ın sıralamak istediği türden içerikse, SEO içeriği yazmanın yolu yalnızca insanların keyif alacağı bir şekilde yazmaktır öyle değil mi? Pek değil. Bundan biraz daha fazlası söz konusudur.

Seo Link Yapısı Nasıl Olmalı?

İçerik Nasıl SEO Dostu Hale Getirilir?

SEO dostu içerik, aramayı yapan kişinin sorusunun amacını net ve kapsamlı bir şekilde yanıtlayan ve yüksek derecede uzmanlığa, otoriteye ve güvenilirliğe sahip bir içeriktir. Şimdi tek tek bunların neler olduğunu anlamaya çalışalım.

Aramayı Yapan Kişinin Sorusuna Yanıt Veren İçerik

SEO dostu içerik, her şeyden önce bir araştırmacının sorusunu yanıtlayan içeriktir. Bu, sayfanın konusunun kitlenizin sorduğu sorularla belirleneceği anlamına gelir.

Bu aynı zamanda tüm içeriğin bir arama kitlesi için uygun olması anlamına gelmektedir. Bazı içerikler düşünce liderliği veya son dakika haberi ulaştırmak için yazılmıştır. Yeni fikirlerin veya yeni haberlerin mevcut arama talebi yoktur. Bazı içerikler ise sosyal etkileşim çekmek için yazılmıştır.

Birçok farklı amaç için içerik yazıyoruz. Bu nedenle sayfalarımızdan her birinin arama motorlarında iyi sıralanma elde etmesini beklememeliyiz.

Bu, birçoğu bir arama kitlesi için yazılmamış olan anahtar kelimeleri tüm sayfalarınıza serpiştirmeye çalışmak yerine içerik takvimine arama kitlesi odaklı konular eklemek anlamına gelmektedir.

Net ve Kapsamlı İçerik

Bir soru sorduğunuzda, belli belirsiz ve aksak bir cevap almayı mı tercih edersiniz? Yoksa doğrudan spesifik ve anlaşılır bir içerik mi? Burada cevap nettir. Google da aynı şeyi düşünmektedir.

Ancak dil bilgisi ve diksiyon hakkında konuşmak o kadar heyecan verici bir şey değildir. Çoğu SEO uzmanının doğal dil işleme gibi konular hakkında konuşacağını tahmin etmek zor değildir.

Ancak en titizlikle araştırılmış konu bile kolay okunmayan içerikten ötürü kötü gözükme şansına sahip olabilecektir. Bu bir kötü şanstır ve içeriğin yapısına dikkat edilmesi gerektiğinin göstergesidir.

İçerikleri yazarken kullandığınız metin editörünün size yardımcı olabilecek yazım hataları gibi seçeneklerinin gücünü asla hafife almamalısınız:

  • Karmaşık kelimeleri daha basit kelimelerle değiştirin.
  • Kısır döngü oluşturmamak için kelimeleri değiştirin.
  • Pasif bir ses kullanmak yerine aktif bir ses kullanmaya çalışın.

Google ayrıca kapsamlı içeriğe değer vermektedir. Kalite değerlendirme yönergelerinde söyledikleri oldukça nettir. Arama kitlenizin sorularını yanıtlarken dikkatli olun ve net olmaya çalışın.

Yüksek E-A-T İçeriği

Uzmanlık, otorite ve güvenilirlik. SEO endüstrisinin dikkatini çeken en önemli konulardan biridir. Bunu göz önünde bulundurarak, bu konuya daha fazla dalmak istiyorsanız daha fazla şey öğrenmeye çalışmanız gerekmektedir.

SEO dostu içerik, arama yapan kişinin sorusunun amacını net ve kapsamlı bir şekilde yanıtlayan ve yüksek derecede uzmanlığa, otoriteye ve güvenilirliğe sahip bir içeriktir.

Şimdiye kadar anahtar kelimelerden söz edilmedi. Ama artık anahtar kelimeleri ele alma zamanı geldi.

SlopSpy.com - E-Ticaret, Dijital Pazarlama Ve Seo Platformu
SlopSpy.com – E-Ticaret, Dijital Pazarlama Ve Seo Platformu

Anahtar Kelimeler SEO İçin Önemli Mi?

İçeriğimize organik arama trafiği almanın yolu soruları açık bir şekilde ve yüksek bir uzmanlıkla yanıtlamak ise anahtar kelimeler nerede devreye girmektedirler? Bunları nasıl kullanmamız gerekmektedir?

Anahtar Kelimeler: Girdi ve Çıktı

Bu içeriğin hemen başında 2010 yılından söz edilmişti. Bu dönemle anahtar kelimeleri kullanmak oldukça yaygındı. Bunun örneklerine bakmak ve geriye dönük yaptığınız tüm çalışmalara gülmek çok kolaydır. Ancak bugünlerde arama için yazı yazmak benzer biçimde değildir.

Bu, yazarlarımıza bir anahtar kelime verdiğimizde ve onlara “X için optimize etmelerini” söylediğimizde bir girişim yapmış oluruz. Bu geçerli olan yöntemdir. Ama bir şekilde “Bu anahtar kelimeyi içeriğe nasıl sıkıştırabiliriz?” diye bir soru sorarsanız o zaman çok zor bir iş yapmalarını isterseniz.

Anahtar kelimelerin girdi olduğunu hatırlamamız gerekmektedir. Arama için yazarken çıktıyı oluşturmuş oluruz. Bu nedenle, “Bu anahtar kelimeyi nasıl ekleyebilirim?” sorusunu sormak yerine “Bu sorguyu nasıl yanıtlayabilirim?” sorusunu sormak gerekmektedir.

 

Anahtar Kelimelerden Sorgulara Geçiş

“Anahtar kelimeler” kelimesinden uzaklaştığımızı ve daha sık “sorgu” veya “arama” kelimelerini kullandığımızı görmüşsünüzdür.

Bunları içeriklere doldurmamız gereken bir şeyden ziyade cevaplamamız gereken bir şey olarak düşünmemizin daha muhtemel olduğunu bilmelisiniz.

Onlara anahtar kelime olarak yaklaşmanın istenmeyen başka sonuçları da olabilecektir:

  • Bizi sabit bir noktada yer almaya zorlayabilirler. Değerli uzun kuyruklu anahtar kelimeleri ihmal etmemize neden olurlar.
  • Tek bir kelimeyi ima ederler. Gerçekte, anahtar kelimelerin birisinin arama çubuğuna yazdığı veya konuştuğu her şeydir. İki kelime veya 20 kelime olabilir.
  • Sitemize gösterimleri ve trafiği artırabilecek yüzlerce veya binlerce sorguyu ihmal ederken, bize birkaç özel anahtar kelimeyi saplantı haline getirmemize neden olabilirler.

Anahtar kelimeler kötü değildirler. Ancak bunlar hakkında konuşma şeklimiz onların kötü gözükmesini sağlayabilmektedir.

 

Seo Nedir, Nasıl Yapılır?
Seo Nedir, Nasıl Yapılır?

BERT ve Google’ın Anahtar Kelime Geçmişi

BERT, insan dilini daha iyi anlamayı amaçlayan uzun bir Google güncellemeleri dizisinin en sonuncusuydu.

Google’ın en karmaşık sorguları bile anlamasına yardımcı olan yapay bir istihbarat sistemi etkileyici olsa bile size sürpriz bir girişim gibi gelmemelidir.

2011 yılında Google Panda’yı duyurdu. Panda, Google’ın yüksek kaliteli siteleri ve sayfaları tanıtmaya ve çok az gerçek değer teklif edenleri tahttan indirmeye odaklanan algoritma güncellemesiydi.

2013 yılında Hummingbird ile Google, bu kelimelerle eşleşen içeriği sıralamak yerine, sorgularda yer alan kelimelerin arkasındaki anlamı daha iyi anlamak için algoritmalarını yeniden yazma yoluna gitti.

Yine Google’ın web içerik oluşturucularının anahtar kelime eklemenin ötesine geçmesini ve bunun yerine soruyu cevaplamasını istediğini görüyoruz. Artık içerikte anahtar kelimeyi tekrar etmeye yer yoktur.

2015 yılında Google, arama algoritmalarının Google’ın kafa karıştırıcı veya daha önce hiç görüşmemiş sorgularla alakalı sonuçlar sunma yeteneğini geliştiren, yeni bir makine öğrenimi bileşeni olan RankBrain’i duyurdu.

Artık ise Google’ın arama yapanların “anahtar kelimelerinden bazılarını bırakmalarına ve doğal bir şekilde arama yapmalarına yardımcı olduklarını düşündüğü” BERT algoritmasına sahibiz.

Google her zaman sorularımıza tam olarak cevap veren içeriği ortaya çıkarmak istemiştir. Bu nedenle Google eskisinden daha iyi durumdadır.

Bence bu, kitlelerimizin arama yapmak için kullandıkları kelimelerde daha fazla çeşitlik görmeye başlayacağımız anlamına gelmektedir. Sonuç olarak, Google Arama Konsolu’ndaki sorguları yakından izlememiz ve bunları arama içeriğimizi zenginleştirmek için kullanmamız gerekecektir.

 

Seo Ve Sosyal Medya
Seo Ve Sosyal Medya

Hedefi Akılda Tutun

Kitlemizin arama yöntemlerini öğrendikten sonra, Google’dan John Mueller’in dediği gibi cevaplarımızı doğal olarak yazmamız gerekmektedir. Ayrıca, sorgunun tamamını veya bir kısmını cevabıma eklemenin genellikle doğal bir adım olduğunu unutmamalısınız.

Bu anahtar kelime doldurma değildir. İnsanların sorularını doğal olarak cevaplamaktır. Sık sık “arama için yazma” ve “insanlar için yazma” tuzağına düşüyoruz.

Gerçek ya da değil. Her şey hedef kitle ile alakalıdır. Arama motoru sadece bir aracıdır. Buna göre yazmalısınız.

Etiketler

Admin

Yıllardan beri seo, dijital pazarlama ve e-ticaret sektörlerinden edindiğim bilgi ve tecrübelerimi sizin için paylaşıyorum. Beni instagram veya facebook üzerinden takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı