Seo

Seo ve Sosyal Medya İlişkisi

Bu yazımızda sizlere seo ve sosyal medya ilişkisini nasıl olduğunu açıklayacağız. Sosyal medya platformları üzerinde, Misyonun da daha uygun ve onu daha iyi tanıtabilmek için içerikler oluşturmak, aslında zannedildiği kadar kolay değildir.

Sosyal ağ sitelerinin, markanızın dijital ortamdaki eseri olması nedeniyle gerçekleştirmiş olduğunuz paylaşımların kalitesi takipçi sayınız üzerinde artış sağlayabileceği gibi, içerikleriniz üzerinden olumsuz etkilenerek takibi bırakanların da olabilmesi mümkündür. Bu sebeple asıl olan sosyal medya paylaşımlarını oluşturmak üzere içerik hazırlamak başlı başına bir sorun olarak karşımıza çıkabilmektedir.

Sosyal medya içeriğinin hazırlanma sıradaki paylaşımın markanız açısından ne kadar etkili olup olmayacağına karar vermeniz gerekmektedir. Ayrıca yer almış olduğunuz platformu da markanız kadar önemsemeniz büyük önem taşımaktadır. Oluşturduğunuz içerik her platforma uygun emsal teşkil etmeyebilir. Bu yüzden ayrıntıların aslında, sosyal medya yönetiminin ne kadar önemli ve uzmanlık gerektiren alan olduğunun göstergesi olarak büyük önem taşımaktadır.

Peki, sosyal medya içeriği hazırlama sırasında başka nelere dikkat etmemiz gerekiyor? Sizler için hazırlamış olduğumuz bu makalemiz üzerinde işinize yarayabilecek birkaç ipucunu sizlerle paylaşıyoruz.

Yaratıcı Olmak Önemlidir

Sosyal medya platformları üzerinde farklı tarzda birçok içerik dolaşmaktadır. Ancak bu içerik sınıfının kaynağı, paylaşılandan çok daha fazla öne çıkmaktadır. Marka olarak retweet’ler üzerinden, başka kaynaklardan yapılan Facebook paylaşımları üzerinden oluşan içerik kısımlarını kullanabilmeniz, marka değerinizi arttırmaya yönelik bir davranış göstermeyebilir. Bu sebep ile yer almış olduğunuz sektöre uygun ve dikkati çeken içerikleri kendiniz üretmeniz daha doğru bir strateji uygulamanızı sağlayacaktır. Sektöre ilişkin gelişmeleri takip etmenizi gösterebilmek adına elbette farklı kaynakların içeriklerini paylaşım olarak kullanabilirsiniz. Ancak sosyal medya paylaşımlarınızın sadece bunlardan oluşmamasına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Seo ve Sosyal Medya
Seo ve Sosyal Medya

Görsel İçeriklerden Faydalanmak

Görsel içerikli sosyal medya paylaşımları daha fazla ilgi gördüğü artık herkes tarafından bilinmektedir. Bu nedenle fotoğraf ve video paylaşımlarına daha fazla ağırlık vermek takipçilerinizi etkilemek ve içeriğinizin daha hızlı yayılmasını sağlayabilmek için işinize yarayacaktır. Ancak özellikle video içeriği hazırlamak zannedildiği kadar kolay değildir. Markanız için sosyal medya paylaşımları kadar video içeriği hazırlarken şu noktalara dikkat etmekte fayda var;

1- Videoda kullanılan ses ve müziklere

2- Markanız için önemli olan materyallere “örneğin fitness için su, hareket, sağlıklı beslenme gibi” yönelik görüntülere

3- Tanıtımınızı hangi duygu üzerine kurmak istediğinize. Şaşırtıcı ve eğlenceli olmasına özen gösterilmesi,

4- Hedef kitleniz için başka hangi alanlara ilgi duyduğunu tespit etmek son derece önemlidir. Böylece markanızı potansiyel müşterilerinizin ilgi duyduğu alanlarla bağdaştırıp video içeriğinizi ilgi çekici hale getirebilmeniz mümkündür..

5- Video içeriğini oluşturma sırasında geçmişte ürünlerinizin ikamesi olan ürünlerden bahsedebilirsiniz. Neden artık o ürünlerin değil de sizin tercih edildiğinizi anlatan bir durumu anlatmanız faydasız olsun ki? Ayrıca hikâye oluşturma sırasında ürün veya hizmet anlayışınıza ilişkin kullanıcıların arama motorlarında hangi kelimelerin aradığını da inceleyebileceksiniz Bu sayede hedef kitlenizin beklentilerine yönelik fikir edinerek yeni bilgilere yol açmış olursunuz.

Paylaşım Takvimi Oluşturmak Önemlidir

Sosyal medya üzerinde düzenli olarak paylaşım yapmak, oluşturduğunuz içerikleri arşivleyerek bunları belli bir takvim dâhilin de değerlendirebilirsiniz sizler için daha iyi olacaktır. Hangi hafta hangi içerikleri paylaşabileceğimize, hangi günleri hangi ürünlere ayıracağınızı belirlemek takvim oluşturmanız sırasında dikkat edilmesi gereken bir takım noktalar beraberinde getirir. Sosyal medya hesaplarınızı güncel tutmak adına ve sürekli paylaşımda bulunmak için oluşturacağınız bu takvim işinizi daha da kolaylaştıracaktır.

Seo Ve Sosyal Medya İlişkisi Nedir?

Sosyal medya seo açısından son derece önemlidir. Web sitelerimiz için hazırlamış olduğumuz içeriklerin sosyal medya platformları üzerinde paylaşımını yapmak bizlere kaliteli bir içeriği yansıtmaktadır. Bütünlük sağlamaktadır. Başarıyı peşinde getirmek için yardımcı bir platform olarak en iyi işlevlerden birisidir. Yazılmış olan içeriğin popüler sayfalar üzerinde paylaşımının yapılması, sitemizi istikrarlı, kaliteli ve doğru bilgiyi yansıtan sıfata sokacağından, Google gibi büyük arama motorlarını üzerinden de olumlu sonuçlar almamızı sağlayacak olan etkenlerin başında gelmektedir.

Zamanlama yaparak paylaşım yapılmalı, düzgün bir biçimde bu zamana idrak etmeli, yapılan her paylaşımın ilgili mecralar üzerinde yayılmasını sağlamalı, birden çok kitleye sahip olan büyük sosyal medya platformları üzerinde de paylaşımının yapılarak web sitemizin bir nebze de olsa reklamını yapmamız gereklidir. Bu şekilde sitemize verilen bağlantı linkleriyle ağ sistemimizi kuvvetlendirmeli, geri dönüşüm sağlayan linkler sayesinde de kısa zamanda çok daha etkili bir site haline gelmemizde öncülük edeceklerini bilmeniz gereklidir.

Seo Ve Sosyal Medya
Seo Ve Sosyal Medya

Sosyal Medya Çokmu Güçlü?

Sosyal Medya tek başına değil, anlık milyonlarca kişinin girmiş olduğu platformlardır. Burada paylaşmış olduğunuz bir yazı, arkadaş çevrenizin dikkatini çekmeyi başarabilir. İlgisini çekmiş olduğunuz bu konunun, arkadaşlarınız tarafından da paylaşılması, sizin bu yazıda başarılı olduğunuzu öne çıkartmaktadır. Paylaşım kitlesinin yüksek olmasıyla birlikte sitenize dönüş yapacak olan kitlenin de yüksek olması anlamını taşımaktadır. Böylece hem kısa zamanda, hem de gerçek kullanıcılar tarafından artık markalaşma yolunda emin adımlarla yürüdüğünüz anlamını taşımaktadır. Bu hem seo açısından, hem de yapılmış olan işlemin doğruluğu açısından oldukça önemlidir.

Yanlışa Kapılmayın

Evet arkadaşlar, her içerik kaliteli değildir. Her içerik sosyal mecralar üzerinde paylaşım yapılamaz. Her içerik olumlu sonuçlar doğurmaz. Tamamen günlük yaşantımız üzerinde var olan, web sitelerimizin kategorileri adı altında ilgi çekici başlıkları sosyal medya platformlarında paylaşmak bizlere artı puan kazandıracaktır. Bu yüzden paylaşım yapmadan önce konuyu önce iyice araştırmalı, gerekli olan notları hazırlamalı, paylaşım için kullanıcı kitlenin en yüksek olduğu zaman dilimi seçilmeli ve o şekilde paylaşım yapılmalıdır.

Yine hatırlatmakta fayda olarak gördüğüm konulardan birisidir. Bir önceki yazımızda da ifade etmiş olduğum gibi içerik hazırlarken, sadece içerik olsun diye bir yazı paylaşmayın. İçerikleri paylaşmadan önce doğruluğunu araştırıp, o şekilde paylaşımda bulunun. Başlık ve açıklama ( Title & Description ) kriterleri doğrultusunda, günün önemli konuları üzerinde yapacağınız başlıklar sizlere organik kullanıcı gelmesini sağlayacaktır. Paylaşım yaparken, kişilerin paylaşmış olduğu gibi değil, alternatif başlıklar altında paylaşım yapmaya özen gösterin. Bu da farklılıktır.

Seo Ve Sosyal Medya arasında ki ilişkiyi sizlere aktarmaya çalıştık. Sosyal medya platformları, web site sahipleri için en büyük hazinedir. Yazılan içeriklerin geri dönüşümünü alabilmek adına paylaşım yapılan sosyal mecralar için en önemli kural birden fazla paylaşımı peş peşe yapmaya çalışmayın. Çok paylaşım çok kullanıcı olarak nitelendirmek, sitemizin başarısızlığa giden yolun temelini atmak anlamını taşımaktadır. Bu yüzden her bir paylaşımın çok fazla önemi vardır. Uygun anahtar kelimeleri, sağlam bir içerik, özgün kalem yazısı ile doğru mecralarda paylaşılması, hem bizlere Google adı altında değer kazandıracağı gibi, organik olarak takipçi arkadaşlarımızın da yükselmesi anlamını taşımaktadır.

Seo ve Sosyal Medya İlişkisi adlı yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederim. Seo ile ilgili diğer içeriklerimiz için tıklayabilirsiniz.

Etiketler

Admin

Yıllardan beri seo, dijital pazarlama ve e-ticaret sektörlerinden edindiğim bilgi ve tecrübelerimi sizin için paylaşıyorum. Beni instagram veya facebook üzerinden takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı