Sosyal Medya

Instagram’dan Satış Yapmak

Instagram’da satış yapmayı öğrenmek ürün pazarlamak isteyen herkes için faydalıdır. Instagram sayesinde hedef kitlenize ulaşabilir ve yeni satış fırsatlarına ulaşabilirsiniz. Instagram giderek önemini artıran sosyal ağlardan birisidir.

Yapılan son araştırmalar Instagram’ın gelecekte çok daha önemli bir yer olacağını göstermektedir. Bu sosyal medyada varlık göstermek ve yeni satış fırsatları elde etmek istiyorsanız işe yarar çeşitli ipuçlarından faydalanmayı denemelisiniz. Instagram’dan satış yapmak için öneriler arıyorsanız aşağıdaki ipuçlarına göz atabilirsiniz.

Instagram Profilinin Optimize Edilmesi

Instagram profilleri bir şekilde ana sayfaya dönüşmektedirler. Google’da marka adıyla arama yapan kişiler markaların Instagram profillerine girerek onlar hakkında daha fazla bilgi edinmeye çalışmaktadır. Bunun bir sonucu olarak artık Instagram profillerinin gözden geçirilip optimize edilmesi gerekmektedir.

  • Profil fotoğrafı: Markanız için logo olarak görülebilecek bir fotoğraf seçerek markanızın kolayca tanınmasını sağlamalısınız.
  • Biyografi kısmı: İşletmeniz hakkında en detaylı bilgilere biyografi kısmında yer verebilirsiniz. Müşterilere sunmuş olduğunuz fırsatlar konusunda burada tanıtımlara yer verebilirsiniz.
  • Mağaza linki: Biyografi kısmında kesinlikle mağazanızın linkinin yer alması gerekmektedir. Sitenizde trafik çekebilmek için bu kısım son derece kullanışlıdır.

Instagram profilinizde gözüken her fotoğrafın göz alıcı ve estetik olmasına dikkat etmelisiniz. Fotoğraflar dikkat çekici değilse profiliniz beklediğiniz dönüşümü size sunmakta zorlanacaktır.

Instagram'dan Satış Yapmak

Gönderi Reklamların Kullanılması

Instagram’ın sürekli değişen algoritması rekabetin ön planda olmasını sağlamaktadır. Bu durumda oluşturduğunuz içeriklerin ön plana çıkmasını sağlamak adına çeşitli pazarlama çalışmaları yapmalısınız. Instagram’da bir işletme profili oluşturduktan sonra reklamları kullanmayı deneyebilirsiniz.

Reklamlar konusunda belirli kararlar size ait olacaktır. İşletmenize ait reklamlara ne kadar harcayacağınız, reklamların ne kadar gözükeceği ve onların nasıl görüneceği sizin kontrolünüzde olacaktır. İşletmeniz için en doğru seçenek hangisiyse onu seçmelisiniz.

Instagram reklamlarını kullanmanın en kolay yolu paylaşılan reklamları ön plana çıkarmaktadır. Ön plana çıkarmak istediğiniz yazıyı belirlemeli ve ardından öne çıkar butonunu kullanarak onun daha fazla kişiye ulaşmasını sağlamalısınız. Bunu yaptıktan sonra Instagram size benzer hedef kitlelerini ve tanıtım ile neler yapmak istediğinizi soracaktır. Tanıtım amacınıza uygun olan seçeneği seçerek yolunuza devam etmelisiniz.

Hikaye Reklamlarının Kullanılması

Instagram’da kullanabileceğiniz tek reklam alanı gönderiler değildir. Aynı zamanda Instagram hikaye reklamlarını kullanarak daha fazla insana ulaşmanız mümkündür. Tam ekranı kapsayan bu reklamlar sayesinde daha hedefli reklamlar oluşturabilir ve müşterilerinizin önüne çıkmayı başarabilirsiniz.

Her ne kadar fotoğraf tarzı reklamlar çok daha etkin olsalar bile hikaye reklamları etkinliklerini her gün artırmaktadırlar. İlerleyen yıllarda bu tür reklamlardan daha sık faydalanmanız gerekebilecektir. Potansiyel müşterilerinizin önüne aniden çıkan reklamlarla onlara etkili bir biçimde ulaşmayı başarabilirsiniz.

Bu tür reklamların üst kısmında sponsorlu etiketi ve alt kısımda daha fazla şeklinde bir harekete geçirici mesaj bulunmaktadır. Bu tür reklamlarda fotoğraf ve video olarak iki farklı seçeneğiniz olacaktır. Hangi seçenekten faydalanmak istiyorsanız bu tür reklamları seçmeniz gerektiğini bilmelisiniz.

Instagram’dan Satış Yapmak: Ürün Linklerini Kullanmak

Instagram hikayeleri son derece dikkat çekicidir. İnsanlar sürekli buralarda vakit geçirdikleri için günde sayısız hikaye izlemektedirler. Bundan farklı şekilde yararlanıp ürünlerinizin tanıtımını gerçekleştirmeniz mümkündür. Bunun için öncelikle ürün linklerini kullanmayı öğrenmeniz gerekmektedir.

Ürün linklerini kullanarak müşterilerinizi ürünlerinize yönlendirmeniz mümkündür. Bu özellikle hedef kitlesiyle etkileşimde bulunmak isteyen işletmeler için son derece kullanışlıdır. Çünkü Instagram hikayeleriyle reklam yapmak bir anlamda kişisel olarak müşterilere ulaşmak anlamına gelmektedir.

Instagram linklerini kullanabilmek için belirli bir takipçi sayısını geçmeniz gerekmektedir. 10.000 olarak belirlenmiş olan bu takipçi sayısına ulaşmanız durumunda hikaye paylaşımlarınıza link eklemeyi başarabilirsiniz. Eğer takipçi rakamınız bu miktarın altında ise bu durumda sizi takip eden kişileri DM’ye yönlendirip onlara linkleri bu şekilde ulaştırabilirsiniz.

Instagram'dan Satış Yapmak

Alışverişi Kolaylaştıran Instagram Beslemesi

Instagram’da bu yöntemi kullanmak istiyorsanız e-ticaret sitenizde bu yönteme destek veren bir e-ticaret içerik yönetim sistemini kullanıyor olmalısınız. Bu yönteme en iyi desteği şimdilik Shopify sunmaktadır. Instagram’ın alışveriş özelliği işletmelerin ürünleri etiketlemesi ve burada fiyat bilgilerine yer vermelerini sağlamaktadır.

Shopify tarafından sunulan eklenti ise bunu çok daha kolay bir hale getirmektedir. Bu eklenti sayesinde sadece görsele tıklayarak dahi insanları e-ticaret sayfanıza yönlendirerek çeşitli satışlar yapabilmeniz mümkündür. Önce ürünleriniz için özel galeriler oluşturup onları tanıtabilir ve ürünlerin tanıtımı üzerinden satış gerçekleştirebilirsiniz.

Benzer durumu profilinizin biyografi kısmında yer alan link üzerinden yapabilirsiniz. Profil kısmında özel bir link kullanıp Instagram paylaşımlarınızı tıklanabilir hale getiren bir besleme oluşturabilirsiniz. Bu beslemedeki ögeler tıklanabilir olacağı için hedef kitleniz doğrudan ürünlere ulaşıp satın alım gerçekleştirme fırsatını elde edeceklerdir.

Özel Teklifler

Instagram’dan satış yapabilmek için insanların ilgisini çekmeniz gerekmektedir. Bu ilgiyi çekme durumunu genellikle özel tekliflerle yapabilirsiniz. Instagram’dan sizi takip eden insanlara özel teklifler sunabilmek için onların özel mesaj kutularına promosyon kodu göndermeyi başarabilirsiniz. Kullanıcılar bu kodu kullanarak sizden daha indirimli bir şekilde alışveriş yapabileceklerdir.

Instagram hesabınızda özel teklifler sunuyorsanız bunları kullanıcılara ulaştırmak için diğer sosyal ağlardan faydalanmayı düşünebilirsiniz. Özel tanıtım içerikleri hazırlayarak bunları paylaşabilir ve paylaşımda Instagram’a özel promosyon ibaresine yer vererek onların size Instagram üzerinden ulaşmalarını sağlayabilirsiniz.

Instagram’da Ortaklık Kurma

Instgram’da fenomen olan kişilere ulaşarak markanızın tanıtımını yaptırmanız ve bu sayede satış rakamlarını üste çekmeniz mümkündür. Bu yeni bir pazarlama yöntemi olarak dikkat çekmektedir. Geleneksel reklam yöntemlerinin yerini almasının sebebi ise sosyal medyadaki paylaşımların geleneksel reklamlarla uyumsuzluğudur.

Tüketiciler artık geleneksel reklamları kabul etmemektedirler. Bunun yerine insanlara güvenmeyi tercih etmektedirler. Bu nedenle kişisel seviyede yapılan öneriler marka reklamlarından çok daha fazla ilgi çekmektedir. Bu tür bir tanıtıma veya reklama ihtiyacınız varsa kendi sektörünüzün önde gelen kişileriyle irtibata geçerek ürün veya hizmetlerinizi tanıtmalarını sağlamalısınız.

Bu yöntemin işe yaraması için elbette çok büyük fenomenlerle çalışmak ilk isteğiniz olabilir. Bu tür reklamları onlara yaptırabilmek oldukça maliyetlidir. Bu nedenle daha düşük seviyede bulunan ve mikro fenomen olarak ifade edilen insanlara ulaşıp tanıtım yapmaları konusunda onları ikna etmelisiniz.

Daha fazla sosyal medya ile ilgili yazılarımıza göz atabilirsiniz

Etiketler

Admin

Yıllardan beri seo, dijital pazarlama ve e-ticaret sektörlerinden edindiğim bilgi ve tecrübelerimi sizin için paylaşıyorum. Beni instagram veya facebook üzerinden takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı