Seo

İç SEO Nedir?

Yeni bir web sitesi açtığınızda ilk yapmanız gerekenlerden bir tanesi İç SEO çalışmaları olacaktır. Arama motorları tarafından sitenizin değerinin anlaşılması ve siteyi bir noktada konumlandırmak için bu optimizasyon çalışmaları son derece önemlidir. İç ve Dış SEO olarak ayrılan bu iyileştirme çalışmalarında site içinde yapılan çalışmalar ilk raundu oluşturur.

Site içi optimizasyon çalışmaları ile elde edilen sonuçların en önemlisi sitenizi ziyaret eden kullanıcıyı sitede tutabilmektir. Bunun için kendi sitenize “bir kullanıcı olsam siteme girer ve vakit geçirir miyim?” gözü ile bakmalı ve bu cevaba göre sitenizin zayıf yönlerini bir bir düzenlemelisiniz.

Bu yazımızda özellikle şu konuların etrafında dolanacağız.

 • İç SEO’nun önemi nedir?
 • İç SEO konusunda dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?
  • URL yapısı
  • İçerik kalitesi
  • Site içi linkleme
  • Anahtar kelime kullanımı
  • Etiketlemeler
  • Site hızı
  • Mobil uyumluluk
  • Kullanıcı odaklılık

İç Seo Nedir

İç SEO’nun Önemi nedir?

Günümüzde herkes web siteleri açarak internetten para kazanmanın hayali kurar. Türkiye’de her gün yüzlerce site açılıyor ve yüzlerce de site kapanıyor. Yani internetten para kazanmak o kadarda basit değil. Peki, kimileri bu konuda başarılı olup hayal edilemeyecek paralar kazanırken, birileri neden başarısız oluyor dersiniz?

Bu sorunun cevabı tamamen SEO kelimesinde gizlidir. SEO yapılarak daha çok kazanç elde etmem mümkündür. Sitenize hitin büyük kısmının arama motorlarından geldiğini düşünürseniz eğer onların gözünde sitenizin iyi görünmesi ve sıralamasının yükselmesi son derece önemlidir. Bu bağlamda yapılacak olan iyileştirme çalışmalarının en önemlisi iç SEO olarak karşımıza çıkıyor.

Site içi ayarlamaları noktasında yapılacak işlemlerin hepsi daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunmak için yapılır. Çünkü sitenizde ziyaretçilerin dolaşması ve uzun süre kalması sizin için en önemli etmenler arasında bulunur. Bundan dolayı aşağıda yazacağımız işlemlerin her birisi sitenin hayat damarlarından bir tanesidir.

İç SEO Konusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Bu konuda yapılan çalışmalar eşliğinde aradığınız hite kısa zamanda kavuşabilirsiniz. Bunun yanı sıra yapacağınız bu işlemler ile birlikte sitenizin değerini de arttırabilirsiniz. Eğer iç optimizasyon ayarlamalarında neler yapacağınız konusunda kafanız dağınıksa ya bir uzmandan destek almalı yada internette var olan analiz programlarını kullanmalısınız.

Sizlere temel olarak yapılması gereken optimizasyonlardan kısaca bahsedeceğiz.

 • URL Yapısı: Site içi kısımda içerik girmeye ve sitenizi arama motorlarına tanıtmaya başlamadan önce yapılması gereken en temel işlerden bir tanesidir. URL yapısına bir örnek vererek açıklamak isterim.

“www.siteadi.com/page-2433” bu kötü bir örnektir. Hâlbuki URL “www.siteadi.com/SEO-nedir” olsa idi doğru bir URL yapısı ortaya çıkacaktı. Bu ayarlamaları henüz ilk başta yapmanızı ve daha sonraki link değişimlerinden dolayı “404” hatası almamanızı tavsiye ederiz.

İç Seo

 • İçerik Kalitesi: Web sitesine çekeceğiniz ziyaretçilerin çoğu içeriklerden gelmektedir. Başlıkta belirttiğiniz şeyleri içeriklerde de vurgulamanız son derece önemlidir. Ziyaretçiyi sıkmayacak konulardan bahsetmeli ve onların ilgisini her daim çekmeyi başaran içerikleri oluşturmalısınız. İçerik kalitesi ve arama motoru yerine kullanıcı odaklı bir yazım tercihi her şeyin anahtarı olarak karşımıza çıkıyor.
 • Site İçi Linkleme: İç SEO konusunun en önemli araçlarından bir tanesidir. İçeriklerinizin sonlarına doğru ziyaretçinin ilgisini çekebilecek başka bir içeriğe onları yönlendirmeniz arama motorlarının çok ilgisini çekecektir. Ayrıca ziyaretçilerin sitede kalış sürelerini de doğrudan etkileyecektir.
 • Anahtar Kelime Kullanımı: Bu konuda net bir ifade bulunmamaktadır. Ancak uzmanlar tarafından en çok tavsiye edilen kullanım türü her 100 kelime de 1 tane anahtar kelimenin geçmesi yönünde olmaktadır. Ayrıca alt başlıklarda, açıklamalarda ve içerik başlıklarında da anahtar kelime kullanımı yapılmalıdır.
 • Etiketlemeler: Bu konuda maalesef ülkemizde çok farklı algılanmaktadır. Etiketlerde anahtar kelimelerin hepsini yazmaya çalışırız. Hâlbuki yapılması gereken şey genel bir tanıma birden fazla içeriği sokabilmektir. Böylece sorgulama yapıldığında sitenizdeki içeriklerin tamamı aynı başlık altında görüntülenebilir.
 • Site Hızı: Ziyaretçi gözü ile baktığınızda yavaş açılan bir siteniz var ise orada çok uzun süre bir kimseyi tutamazsınız. Bu nedenle 2 – 3 sn aşan yükleme hızına sahip olan sitelerin bu optimizasyon işlemlerini yapması önemlidir. Bunun haricinde yüksek yüklenme hızına sahip sitelerde hemen çıkma oranının çok yüksek olduğu gözlemlenmektedir.
 • Mobil Uyumluluk: Cep telefonlarının ne kadar yaygın kullanıldığının farkındasınızdır sanırım Bu nedenle sitenize gelen ziyaretçilerin büyük oranının mobilden geldiğini bilmelisiniz. Bundan dolayı sitenizin mobil ile tam bir uyum içerisinde çalışması gerekir. Sitenize telefon veya tabletleri ile giriş yapan kullanıcının tıpkı bir masaüstü bilgisayardan giriyormuşçasına verim alması son derece önemlidir.
 • Kullanıcı Deneyimi: Web sitenize optimizasyon çalışmaları yaparken kendinizi ziyaretçilerin yerine koyun ve onların sitenizde ne kadar vakit geçirebileceklerini neyi beğenip neyi beğenmeyeceklerini araştırın. Böylelikle onları sitede daha fazla tutmak için gereken çalışmaların neler olduğuna karar verebilirsiniz.

İç SEO çalışmaları kapsamında yapılan bu tür işlemler ile birlikte arzuladığınız pek çok kriteri aynı anda yerine getirebilirsiniz. Kullanıcıların sitede geçirdiği sürelerde artış, ziyaretçi sayısında artış, hemen çıkma oranında düşüş gibi arama motorlarının en çok dikkat ettiği unsurları başarılı bir şekilde yerine getirebilirsiniz. Bundan dolayı bu çalışmaların siteniz için ne kadar önemli olduğunun farkında olmalısınız.

Etiketler

Admin

Yıllardan beri seo, dijital pazarlama ve e-ticaret sektörlerinden edindiğim bilgi ve tecrübelerimi sizin için paylaşıyorum. Beni instagram veya facebook üzerinden takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı