Seo

Google’da Başarılı Olmanın Yöntemleri

Günümüzde internet ortamının gelişen teknolojiyle birlikte önemi bir hayli artmaktadır. Hal böyle olunca da rekabet ortamı her geçen gün daha da kızışmaktadır. Öyle bir durum vardır ki, Google üzerinde başarılı bir içeriğin nasıl olması gerektiği konusunda tamamen deneme yanılma yöntemleriyle uğraşan kişi/kişiler yüzünden çöp siteler ile fazlasıyla karşı karşıya ne yazık ki gelmekteyiz. Öncelikle bir web sitesini kurarken, ilk önce yapacağımız işlemleri kafamızda tasarlamalı, bununla ilgili çalışmalar yapılmalı ve sonrasında bu projeyi hayata sokmamız gerektiğini ne yazık ki unutuyoruz. Bu konumuzda sizlere bir içeriğin yada bir sitenin Google’da başarılı olmanın yöntemleri ile ilgili bilgiler vermeye çalışacağız.

Google’da Başarılı Olmanın Yöntemleri

Temel Kural Özgün Olmak

Google üzerinde başarı sağlamak için ilk kural özgün olmak gerekiyor. Özgün denildiğinde aklımıza ne gelmeli? İçeriği sağdan soldan almak yerine, içerik üretmek her zaman pozitif etki sağlayacaktır. Peki içeriklerimizi neye göre, nasıl üretebiliriz? Bu soru için web sitemizin, başlıca hedefleri olması gerekiyor. Ne amaçla kurulduğu, neye hizmet edeceği son derece önemli. Bu yüzden içerikleri, mevcut sitemizin hedef kitlesi üzerinde oluşturmakta her zaman fayda sağlayacaktır. İçerikleri üretirken nelere dikkat etmemiz gerekiyor? Gelin birlikte bunları maddeler halinde inceleyelim.

 1. İçeriğimizin özgün olması son derece önemlidir. Alıntı olmamasına özen göstermemiz gerekiyor.
 2. İçeriğimizin her zaman doğru bilgileri yansıtmasına özen gösterelim. Laf ebeliği yapmak yerine, doğru bilgiyi en kısa yoldan, kullanıcıları sıkmadan yansıtmaya özen gösterelim.
 3. Bir içeriğin paylaşımını yapmadan önce, Google ve benzeri arama motorları üzerinde konuyla ilgili en çok aranan kelimelerin analizini yaparak, içeriğimizi bu doğrultuda paylaşmaya özen gösterelim. Örnek verecek olursak; Google üzerinde aratmış olduğumuz bir kelimenin diğer sorgularını da makale içerisinde alt başlıklarda kullanarak içeriğimizin kaliteli olmasını sağlayabilelim.
 4. Alt başlık kullanımları bir içeriğin olmazsa olmazıdır. Her bir alt başlık, üst kısımda belirtmiş olduğum gibi, ana kelimenin aranması sonucunda Google’in bize sunduğu alternatif arama sonuçlarını yansıtacak şekilde olması, içeriğin popüler olmasını sağlayacak önemli etkenlerin başında gelir.
 5. İçeriğimiz için belirtmiş olduğumuz anahtar kelimeleri doğru bir şekilde yerleştirmek son derece önemlidir. İçerik ve başlık uyumu, içerik alt başlık uyumları, içeriğe başlangıç metni içerisinde de anahtar kelimelerinin bulunması makalenin başarılı olmasında büyük önem ifade etmektedir.
 6. Makale içerisinde görsel zenginlik son derece önemlidir. Tabi burada da özgün olmamız gerekiyor. Google görsel arama bölümünden bulduğumuz resmi özgünleştirmek gereklidir. Resim boyutu üzerinde oynama, üzerine yazacağınız bir yazı, resim için alt etiketin oluşturulması, seo kuralları içinde önemli olduğu kadar, Google alt yapısı sisteminde de son derece önemli bir etkendir.
 7. İçeriğimizin tamamlanması sonucunda, vereceğimiz etiket ( keyword ) sayesinde sorgu seçeneklerimizi yükseltmek, Google botlarının alternatif konuları da ziyaret etmesini sağlayacaktır.

İçeriğimizi üst kısımda belirtmiş olduğumuz 7 madde içerisinde oluşturduk ve paylaştık. İşimiz burada bitti diyebilir miyiz? Tabi ki hayır. Bir konunun başarılı olabilmesi adına, konu içi ve dışı olan backlink sisteminin de etkili olması gereklidir. Bunun için Seo kapsamı içerisinde Sosyal medya sistemi son derece büyük önem taşıyor. Yazdığımız içerikleri sosyal platformlar üzerinde paylaşılmasını sağlamalı, sosyal mecralar üzerinden de sitemize geri dönüşümler alarak, doğrusal link yapısını sitemize uygulamamız gerekiyor.

İçeriğin Sosyal Medya Paylaşımı Nasıl Olmalı
Google’da Başarılı Olmanın Yöntemleri

İçeriğin Sosyal Medya Paylaşımı Nasıl Olmalı

Yazmış olduğumuz her bir yazı için, Facebook, Instagram, Twitter, Pinterest ve benzeri pek çok sosyal medya siteler üzerinde özgün bir şekilde paylaşım yapılması gerekiyor. Verdiğimiz link ağı sayesinde hem sitemize doğrusal link yapısını güçlendirmeli, hem de içeriğe geri bağlantı eklememiz, içeriğimizin Google üzerinde ön plana çıkmasında büyük önem teşkil etmektedir. Bu işlemleri nasıl yapmamız gerekiyor, gelin bunları da maddeler halinde inceleyelim.

 1. Facebook üzerinde yazmış olduğumuz içeriğin paylaşımı yaparken, sitemizin linkini Facebook ileti bölümüne paylaşabiliriz. Orada bize ön izleme olarak sunduğu seçenekten sadece bağlantı linkinin kalmasına özen göstermeli ve mevcut içeriğin silinmesi gerektiğini unutmayın. Olduğu gibi linki paylaşmak, spam sebebi olduğundan siteye yarar sağlamaktan çok, zarar sağlayacaktır. Bu yüzden Facebook ileti kısmında kendimiz açıklama girmeli, resim olarak da paylaşmış olduğumuz link döngüselinden bize sunduğu seçeneği seçmek yeterli olacaktır.
 2. Instagram üzerinde geri dönüşüm almak bir hayli zordur. Çünkü açıklama kısmı sınırlı bir karakter işlemi kabul ettiği için, kısa ve öz bir başlıkla yazımızın yer aldığı link döngüsünü paylaşmak yeterli olacaktır.
 3. Twitter üzerinde paylaşım yaparken dikkat edeceğimiz unsurların basında, kısaltılmış link kullanmak son derece önemlidir. Çok fazla paylaşımdan ötürü, spam algılaması muhtemel olduğundan, linkleri kısaltılarak kullanılması son derece önemlidir. Açıklama için kısa özgün bir metin girmek yeterli olacaktır.
 4. Pinterest sistemi ise, son yılların en popüler uygulamaların başına doğru çıkmakta. Pek çoğumuzun kullanmak için çekinmiş olduğu bu sosyal medya platformu, resim karelerinin paylaşımında son derece önemli bir hal taşımaktadır. Bu yüzden içeriğimiz üzerinde paylaşımını yaptığımız görselleri, pinterest hesabı üzerinden paylaşmalı ve orada ki sorgulara da açık hale getirerek sitemize döngüsel bağlantısını sağlamamız olacaktır.

Bu işlemleri yaptım, şimdi içeriğim kaliteli mi? Sorusu için, henüz işlemlerimiz bitmedi tabi ki. Eğer maddi olarak bir güç desteğiniz yoksa, site içinde link döngüsünü sağlamak zorundasınız. Site içi link döngüsü mü? Oda ne? Nasıl olur? Şeklinde kafanızı meşgul eden sorular varsa, hemen bunları bir kenara bırakarak sizlere en kısa yoldan anlatmaya çalışalım.

Site içi link döngüsü dediğimiz zaman, paylaşmış olduğumuz içerikleri birbirleri arasında ki geçiş sistemi diyebiliriz. Örneğin; bir önceki konumuz, Seo ile ilgili bir konu ve şimdi paylaşımını yapacağınız konu da Seo içeriğini kapsıyorsa, bir önceki makalenin içeriğini düzenleyerek, yeni yazmış olduğumuz makaleye geçiş yapabilecek bir link paylaşılması son derece önemlidir. Yazının en alt kısmına, Seo ile ilgili bu makalemiz ilginizi çekebilir, içeriği okumak için linke tıklamanız yeterli olacaktır gibi bir yazının paylaşılması, her iki makalenin de kendi arasında ki döngüsel işlemi tamamlayacağı anlamını taşır. Böylece bir makalenin başarılı olması, diğer makalenin de başarılı olmasını tetikleyecektir. Tüm benzer içerikleriniz için bu işlemi yapmamız son derece Seo açısından oldukça önemlidir.

Eğer maddi olarak imkanınız varsa, Google üzerinde içeriğinizin daha popüler olmasını sağlıyorsanız, konunuza tanıtım yazısı almanız son derece etkili olacaktır. Sağlam sitelerden alacağınız tanıtım yazıları sayesinde, artık içeriğiniz Google aramalarında ön sıralarda olacak, hedef kitleniz hızlı bir şekilde artmış olacak. Doğru bilgiyi, doğru yöntemlerle sunduğunuz zaman başarılı olmak son derece basit bir hale dönüşmüş olacak. Tüm bu işlemler pek çok kişi tarafından bilinmekte, fakat insanların hazıra biran önce konma istekleri yüzünden ve sabırsız tavırları yüzünden milyarlarca açık olan sitelerin büyük bir kısmının çöp site olarak aramızda var olması, ne yazık ki kötü bir durum olarak karşımıza çıkıyor. Sizlere tavsiyemiz, kafanızda oluşturduğunuz proje kapsamı içerisinde içerikler oluşturmalı ve materyallerinizi bu kapsamda birleştirmeniz sizler için her zaman avantaj sağlayacaktır. Konu hakkında merak etmiş olduğunuz unsurlar varsa, yorum olarak bizlere dönüş yapabilir, editörlerimiz tarafından sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.

Etiketler

Admin

Yıllardan beri seo, dijital pazarlama ve e-ticaret sektörlerinden edindiğim bilgi ve tecrübelerimi sizin için paylaşıyorum. Beni instagram veya facebook üzerinden takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı