Google

Google Tag Manager Nedir?

Google Tag Manager Nedir?

Herhangi bir online işletme için en büyük zorluklardan biri, muhtemelen sitedeki trafiğin kalitesi hakkında fikir sahibi olmalarını sağlayacak çeşitli yazılımsal araçlardan yoksun olmalarıdır. Ziyaretçilerinizin kim olduğu, nereden geldikleri ve sitenize neden geldikleri ve bilgilere nasıl eriştikleri hakkında detaylı bilgi edinmek mevcut durumda ilave çabalarla bile tam olarak çözüme kavuşan ve açık bir biçimde karşınızda size raporlu halde sunulabilen bilgiler olmamaktadır. Bu tanımlama süreci için ciddi ve yorucu bir alt yapı çalışması yapmanız ve sitenizin tam bir optimizasyona sahip olması gerektir.

İşte kullanıcıların bu ihtiyacının farkına varan Google yeni ve faydalı bir araç olarak bu süreçte, Google Tag Manager (GTM)’ı geliştirmiştir.

GTM veya Google Etiket Yöneticisi olarak da bilinen Google Tag Manager, analiz araçlarınıza web sitenizin ve online mağazanızın pazarlama verileriyle ilgili istenen bilgileri elde etmeniz için ideal bir araçtır.

Ziyaretçilerinizin yani müşterilerinizin online mağazanızdaki davranışlarını daha ayrıntılı olarak anlamak için izleme etiketleri eklemenizi kolaylaştırır ve bunu gerçekten de oldukça pratik bir yoldan yapar.

Ziyaretçilerinizin beklentilerini daha iyi karşılamak ve böylece hem onların siteniz üzerindeki tecrübelerini artırmak hem de dolaylı olarak satışlarınızı iyileştirmek için online mağazanızı geliştirmenizi sağlayacak ortalama satış miktarı ve toplam ciro gibi detaylı bilgileri içeren analizler sunar.

Google Tag Manager
Google Tag Manager

Google Etiket Yöneticisi: Nasıl çalışır?

Doğru istatistiklere erişmek için oluşturulması gereken altyapı, büyük bir bütçeye ve işin büyüklüğüne bağlı olarak zamana ihtiyaç duyan ve konusunda uzman bir web geliştiricisi tarafından yapılmalıdır. Oysa, Google Tag Manager, size sitenizin istatistiklerini verir ve hiçbir şekilde sitenizin kaynak koduna dokunmadan, istenen istatistikleri toplayıp görüntülemenize ve bunlar üzerinde detaylı analizler yapabilmenize olanak sağlar.

Bu işlemi online mağazanızın koduna, açık ve basitleştirilmiş ara yüz etiketleri yerleştirmenize izin vererek yapar. Bu etiketler, istediğiniz bilgileri toplamanıza ve istatistikleri bağlı analiz araçlarınıza göndermenize imkân tanır.

Google Etiket Yöneticisi: Bir online mağazanın avantajları

GTM’nin temel amacı, sitenizi ziyaret etmek için sitenizdeki ziyaretçi davranışları ve satışları artırmak için online mağazanıza ait istatistikler sunmaktır.

Google Tag Manager, Analytics’ten, Google Reklamlarından veya Alışveriş Sepeti Raporlarından gelen alakalı bilgileri tek bir yerde birleştirmek için ideal bir seçenektir.

Google Tag Manager ile Yapılabilecekler

GTM’nin işinize sağladığı katkıları daha iyi anlamak için, bu etiket yöneticisi ile yapabileceklerinizin kapsamını şöyle sıralayabiliriz:

  • Pazarlama kampanyalarınızı yönetin: Takip etmeksizin, kampanyalarınızın başarı veya başarısızlık derecesini incelemek çok zor veya imkânsız olacaktır. Bu nedenle, Google Etiket Yöneticisi, satışlar, tıklamalar, ziyaretler gibi reklam kampanyalarınızın hedeflerinizi yerine getirip getirmediğini kolayca belirlemenizi sağlar. Kampanyalarınızı online stratejinizi mükemmelleştirmek için elde edilen sonuçlara göre de uyarlayabilirsiniz.
  • Yeniden pazarlama kampanyalarınızı ayarlayın: Google Tag Manager, kampanyalarınızın ziyaretçilerinizin harekete geçirdiği tetikleyicilere göre otomatik olarak uyum sağlayabilmesi için belirli özellikler sunar.
  • Bilgi sahibi olun: Sitenize gelen ziyaretçilere anket gönderme hakkında bilgi toplayın.
  • Kampanyalarınızı çoklu hesaplarda yönetin: Bu, pek çok yönlü iş yapan şirketler için özellikle faydalı olacaktır.
  • Analiz edin: Size özel bir strateji oluşturmak için sitenizi ziyaret edenler tarafından en çok hangi etiketlerin işe yaradığını analiz edin.

Google Tag Manager’in kullanım kolaylığı sayesinde, etiketlerinizi yönetmek için artık bir web yöneticisi satın almanıza ya da kiralamanıza gerek kalmayacak. Bağımsız, etkili olacak ve sitenizin ziyaretçileriyle ilgili tüm bilgileri tek bir ara yüzde bulacaksınız. Bu nedenle Google Tag Manager, dijital reklamcılığı iletişim stratejisine dahil etmek isteyen herhangi bir işletmenin önemli bir parçası haline gelmektedir.

Google Tag Manager Nedir? isimli yazımızı okuduğunuz için teşekkürler. Google ile ilgili daha fazla makalemize göz atmayı unutmayın.

Etiketler

Admin

Yıllardan beri seo, dijital pazarlama ve e-ticaret sektörlerinden edindiğim bilgi ve tecrübelerimi sizin için paylaşıyorum. Beni instagram veya facebook üzerinden takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı