E-Ticaret

E-Ticaret Nedir?

E-ticaret gelişen dünyada tüketici ile üreticiyi karşı karşıya getiren bir platform çeşididir. Bilgisayar ve telefonlar üzerinden çevrimiçi alışveriş yapma olanağı sağlayan bir alışveriş çeşididir. İnternet üzerinden daha önceden kurulan siteler üzerinden yapılan her alışverişe e-ticaret sitesi denilebilir. Birçok firmaya aynı anda ulaşılabilen ve kolay kullanımı sayesinde eksiklerin rahatlıkla tamamlanabileceği bir alışveriş çeşididir. Bu sistemlerin hazırlanması için özellikle bazı firmaların kurmuş olduğu yazılımlar ile yola başlamak gerekmektedir. Bu yazılım firmaları belli ücretler karşılığında sitenin ana taslağını hazırlayarak satıcıya sunar. Seçilen yazılım üzerinden ürünler tek tek satışa koyularak iyi bir reklam ile müşteriler beklenir. Aynı zamanda firma ile satıcının büyümesi için çok iyi tanıtım ve reklam yapılmalıdır. E-ticaret sitelerinin kolay kullanışlı olması daha çok tercih edilmesi için avantajlıdır.

E-Ticaret Yazılımları
E-Ticaret Yazılımları

E-Ticaret Yazılımları

Görüntü ve bütçe düşünüldüğünde seçenekler arasından en uygun olanın tercih edilmesi mantıklı olan olmaktadır. Firma ve satıcının büyümesi için etken olabilecek yazılım için farklı seçenekler olsa da en çok tercih edilenler arasında Magenton bulunur. Yazılımların tercihlerine göre arama motorlarında üst sıralarda çıkması ve daha fazla ulaşılabilir olması iş sağlığı açısından daha verimli olacaktır. Bunların dışında firma ve satıcının isteklerini karşılayan yazılımlar;

Gibi uygulamaların olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca her firma ve satıcının hizmet vereceği sektör için uygun olan yazılımı seçmesi için ne istediklerini önceden yazılım firmasına iyi bir şekilde belirtmesi gerekmektedir. E-ticaret firmaları arasından en uygun olan değil en kaliteli olanı tercih edilmelidir. Yazılım sonrası destek ve sorun giderme açısından güvenilir olmalıdır. İade durumlarının altından kolaylıkla kalkabilecek firma adı ile hizmet vermelidir. Çözüm üreten ve sıkıntı yerine rahat çözüme ulaştıran taraf olmalıdır. Satış zor değil kolay olmalıdır.

E Ticaret Yazılım Firmaları Hangi İşi Yapar?

Satıcıların istekleri doğrultusunda çalışan E-ticaret yazılım firmaları hangi sektör üzerinden hizmet verecekse o sektör üzerinden farklı hizmet seçenekleri sunmaktadır. Profesyonel olarak hizmet verir. Hem eksiksiz çalışır hem de firmanın arzuladığı güveni vermektedir. Bazı firmalar taslaklar üzerinden işlem yaparken bazı firmalar temelden bu yazılımı tasarlar ve istenilene ulaştırır.

Zamanla sektör üzerinde yapılan güncelleştirmeler sayesinde gündemi ve teknolojiyi takip eder. Alıcıların alışveriş yapabilmesini kolaylaştırır ve güven verir. Satış sonrası destek verir. Aynı zamanda çeşitli opsiyonlar ile birlikte iyi bir reklam yapar. Reklamlar sayesinde sitenin popülarite arttırır. Zamanla oluşabilecek benzerliklerin önüne geçer. Kopya içeriklerin fark edilmesi ve düzeltilmesi için çalışır. İnternet sitesinin alışveriş için tercih edilmesi için elinde olan tüm seçenekleri kullanır.

E-Ticaret Nedir?
E-Ticaret Nedir?

E Ticaret Üzerinden Satılan Ürünler

Gelişen teknoloji ve hızla büyüyen piyasa ile birlikte birçok ürüne aynı anda ulaşmak bu e-ticaret yazılımları sayesinde daha kolay hale gelmektedir. Bu durum sayesinde hem daha hızlı hem de birden fazla üründe kar elde edilmesini kolaylaştırmıştır. Sektörel olarak farklı siteler arasında yer bulabilmek için çok fazla ürünün reklamını yapmak ve uygun fiyatlar ile müşteriye sunmak akıllıca olan olacaktır. Yazılım kullanım kolaylığı ve rahat erişimde satış için etken maddelerdendir.

E-ticaret üzerinden en çok satın alınan ürünler genellikle kıyafetler ve elektronik eşyalardır. Aynı zamanda her türlü kişisel bakım, sağlık, eğitim, sektörel makineler da en çok tercih edilenlerdir. Ayrıca gıda içinde artık internet üzerinden ciddi alımlar yapılmaya başlanmıştır. Ürünlerin hızlı tüketilmesi sayesinde satıcıların bu sektöre daha fazla atılması durumu söz konusu olmuştur. Fakat internet üzerinden yapılan en güvenilir satış olanı depolaması kolay ve bozulmayan ürünlerdir.

Başarılı Bir E-ticaret İçin

E-ticaret sitesinin gündemde kalması ve firmanın uzun süreli sektörde kalabilmesi için sürekli yenilenmesi, güncellenmesi gerekmektedir. Azalan ürünlerin yeri doldurulmalı ve sürekli kontrol altında tutulmalıdır. Bunun dışında müşteri ilişkileri ve sorun çözme yetenekleri de önemlidir. Aynı zamanda ürünleri kargolayacak ve güvenilir bir şekilde alıcıların kapılarına ulaştıracak firma da özenle seçilmelidir. Bu sistemde dikkat edilmesi gereken birçok özellik bulunur. Direk tüketiciye hitap etmeli ve satıcı ile alıcı birbirine kolaylıkla ulaşabilmelidir.

Şikâyetler için bir bölüm oluşturulmalıdır. Az kalan ürünler için alıcının da görebileceği uyarı işaretlenmeleri yapılmalıdır. Ve yapılan tüm indirimler için alıcı bilgilendirilmeli, görebilecekleri reklam yapılmalıdır. Satış sonrası hizmet sağlanmalı, ulaşılabilir telefon numaraları ile gündemde kalınmalıdır. İade edilebilecek her ürün için hazırlıklı olunmalı ve memnuniyetsizlik için çözüm üretilmelidir. İade prosedürleri ve faturalama işlemleri düzgün ve doğru çalışmalıdır. Alt yapıda çalışacak arkadaşların mutlaka iade ve faturalandırma konuda eğitilmesi gerekmektedir. Bilgilendirmeler resmi dil ve Türkçe olarak yapılmalıdır. Bunun için bu bilgilendirmeler fatura ve iade alanında uzman kişiler tarafından dikkatli olarak yapılmalıdır.

E-Ticaret Denilince
E-Ticaret

E-Ticaret Denilince

Kusursuz bir satış için birçok kriterin bir araya gelerek düzgün çalışması gerekmektedir. Bu kriterler bir bütün olarak hizmet verir. Ayrılmaz parçalar halindedir. Biri olmadığında sistem otomatik olarak çökecektir. Dikkat edilmesi gereken özelliklerden biri de her alanda uzman kişiler ile çalışmak olacaktır. Kişisel bir hata tüm sistemi çökertebilir. Bu açıdan eğitimler mutlaka zaman zaman verilmeli ve takip edilmelidir.

Sitenin büyümesi ile bu iş yükü daha çok artacağından bu alanda harcanacak maliyet önemsenmemelidir. Ayrıca rahat bir satış olabilmesi için ödemelerin rahat yapılabiliyor olması. Kapıda ödeme, kredi kartı, havale ve EFT seçenekleri site içerisinde çok daha hızlı ve kontrollü olarak satış yapılmasını sağlayacaktır. Bu durumla alakalı reklam yapılması önemlidir. Site içerisinde kolay ulaşılabilen bir yerde olmalıdır. Hatalı ürün ve fiyatlandırma şirkete zarar vereceğinden dikkat edilmelidir.

E-Ticaret Kargo

Ürünler İçin Kargo Anlaşması Yapılırken

E-ticaret üzerinden ürünleri sahibine göndermek için kullanılan kargolama maliyeti düşürmek amacı ile seçilen bir seçenektir. Kargo firmaları ile yapılan anlaşmalar kargoların fiyatı belirlenmeden satılacak ürünün satış adedi üzerinden hesaplanır. E-ticaret üzerinden alışveriş yapan kişiler kargo ücretlerini de hesaba katarak işlem yapabilirler. Bunun için özellikle alım sırasında madde olarak uyarı verilir. Bilgilendirme yapılmayan kargolar iade işlemine kadar gelebilir.

Dikkat edilmesi gereken konulardan biridir. Kargo anlaşmaları yapılırken satışın yapıldığı şirkete en yakın olan şube üzerinden gönderilecek paketin boyut ve ağırlık bilgilerine göre yapılır. Bazı durumlarda kota koyularak verilen hedefe ulaşılır. Kargo seçerken ürünleri temiz ve kırılmadan, bozulmadan adrese teslim edildiğinden emin olunmalıdır. Bunun için güvence alınmalı ve kargo kaynaklı sorunları düzeltmek için çaba gösterilmelidir.

E-Ticaret siteleri için Ucuza Kargo Gönderme adlı yazımızı okumayı unutmayın.

E-Ticaret Firmasının Olmazsa Olmazı

Sektörel olarak yüzlerce e-ticaret yapan firma vardır bu firmaların yapması gereken ve üreticiye sunması gereken bazı şartları bulunmaktadır. Bu şartlar için çoğu firma klasik metinler kullanır fakat dikkat çekici olması açısından daha gösterişli olacak şekilde bu şartları yerine getirmek gerekmektedir. Bunlar sırasıyla;

  • Firmanın güvenilirliği ön planda olmalıdır.
  • Arama motorlarına yönelik çalışma yapılmalıdır.
  • Kullanılan panel rahat olmalı ve kafa karıştırıcı olmaması satış için kolaylık sağlar.
  • Alternatif ödeme seçenekleri ile her türlü tüketiciye ulaşılmalıdır.
  • Ürünler hakkında detaylı bilgi verilmeli ve doğru içerik sunulmalıdır.
Etiketler

Admin

Yıllardan beri seo, dijital pazarlama ve e-ticaret sektörlerinden edindiğim bilgi ve tecrübelerimi sizin için paylaşıyorum. Beni instagram veya facebook üzerinden takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı