Seo

Dış SEO Nedir?

Web sitenin açılış amaçları arasında bulunan hit sağlamak için en önemli kriterlerden bir tanesi de Dış SEO olmaktadır. İç SEO kriterleri yerine getirildikten sonra artık sitenizi insanlara tanıtmaya ve hit çekmeye başlamalısınız. Bu bağlamda yapılacak olan işlemler web sitenin geleceği için çok önemlidir. Doğru adımlar izlenilirse eğer siteniz kısa sürede şaha kalkacaktır.

Site optimizasyonları içerisinde site dışı etmenler son derece önemlidir. Sitenin artık insanlara tanıtılması ve isminin yavaş yavaş duyurulması konusunda gereken tüm adımların atıldığı bu ayarlamalar ile birlikte arzuladığınız ziyaretçi sayısına da erişebilirsiniz.

Bu yazımızda üzerinde duracağımız başlıca konular şunlardır.

 • Dış SEO önemi
 • Dış SEO nasıl yapılır?
  • Backlink çeşitleri
  • Sosyal medya kullanımı
 • Site Dışı Optimizasyonları yaparken Dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Dış SEO Önemi

Site içi optimizasyon işlemleri tamamlandıktan sonra site dışı çalışmalara başlanılır. SEO, %30 site içi ve %70 site dışı olarak ön plana çıkar. Bu bağlamda yapılacak olan çalışmaların sitenize etkisi yadsınamayacak düzeydedir.

Sitenize sosyal medyadan veya organik olarak hit getiren çalışmaların tamamını kapsar. Bu nedenle her SEO işlemi gibi yapılacaklar konusunda son derece dikkatli ve titiz davranılmalıdır. Hatalı bir yaklaşım sonrasında arama motorların gözünde bir anda düşmeniz ve hızlı bir sıra kaybı yaşamanız görülen en sık durumlardan bir tanesidir. Dış SEO arama motorlarının en çok hoşlandığı çalışmalardır. Yapılan işin kalitesine göre sitenizin sıralaması kısa sürede artabilir veya azabilir. Buna dikkat ederek çalışmalarınızda atacağınız her adımı detaylıca planlamanızı öneririz.

Dış Seo

Dış SEO Nasıl Yapılır?

Site dışı iyileştirmeye çalışmalar genellikle siteniz harici yerlerde sitenize yapılan tüm yönlendirme çalışmalarını kapsar. Bunun için en bilinen tanımı sitenize link ile yönlendirme yapılması olmaktadır. Backlink dediğimiz bu kavramlar çerçevesinde sizlere daha detaylı bilgilendirme yapacağız.

 • Backlink Çeşitleri

Backlinkler çok farklı yollarla kazanılmaktadır. Çoğu zaman para ile satın alma yolu ile elde edilse de pek çok zaman bu konularda yapılacak olan çalışmalar sonrasında iyi geri dönüşler alırsınız. Backlink çeşitleri şunlardır;

 • Footer Link: Diğer sitelerin footer alanlarına sitenizin URL’sinin eklendiği link türüdür. Sitede gezen kullanıcı bunu her sayfada gördüğü için yönlendirme yapması da son derece mümkündür. Yararı ve zararı konusunda ciddi tartışmalar olduğundan ismi çok bilinse de temkinli yaklaşmanızı öneririz.
 • Tanıtım Yazısı: Rakip sitelerden alacağınız bir tanıtım yazısı siteniz için son derece kıymetlidir. Arama motorları da bunlara çok değer verdiğinden dolayı oldukça önemli bir yere sahiptir. Rakip bir site tarafından verilen bu yazılar ile birlikte sitenizin tavsiye edildiği anlamı çıkartılır. Ancak alınan linklerin “nofollow” olmaması son derece önemlidir.
 • Banner Link: Banner olarak alınan linklerde son derece yararlıdır. Arama motorları tarafından kısa sürede dikkat çeken bu linkler ile de harika bir backlink çalışması yapmış olursunuz. Dış SEO kuralları gereği alınabilir linklerden bir tanesidir.
 • Forum: Forumlardan alacağınız linkler sitenize değer katacaktır. Genellikle her türlü konuda yazıların yazıldığı forumlarda sitenizin bir linkinin bulunması son derece önemlidir. Bu nedenle forumlardan tanıtım yazısı yazdırmaya özen gösterin.
 • Yorum Backlink: Rakip siteler genellikle bu kısma çok yanaşmaz. Sitelerinden link çıkışı olmasını istemedikleri için yorum kısmını sürekli kontrol ederler ve link verdirtmezler. Ancak siz bir şekilde satın alma yolu ile elde edebilirseniz bu da son derece önemlidir.

Backlink tanıtımları kısmında yukarıdaki çeşitler siteniz için genellikle yeterlidir. Bunların dışında yapılacak olan işlemlerde sitenize verilen linklerde önem arz eder. Bu nedenle mümkünse kaliteli sitelerden backlink almayı ihmal etmeyin.

 • Sosyal Medya Kullanımı

Sitenize ait sosyal medya hesaplarından sürekli olarak içeriklerinize ait paylaşımlar yapın. Bu da etkili bir backlink alma yöntemleri arasında bulunsa da WordPress sitesinde uygun eklentiler ile birlikte kolaylıkla yapabileceğiniz bir dizi işlemlerden geçmektedir. Her yazınız otomatik olarak sosyal platformlarda da paylaşılır ve oralardan hit sağlayabilirsiniz.

Günümüzde sosyal medyanın kullanımının ne kadar arttığını düşünürsek o pastadan bir dilimde sizin almanız gerektiğini her zaman düşünebilirsiniz. Bu nedenle bu mecraları yabana atmayın.

Site İçi

Site Dışı Optimizasyonları Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Bu konuyu sizlere maddeler halinde anlatma yoluna gideceğiz. Lafı eğip bükmeden dış SEO konusunda dikkat etmeniz gerekenler şunlardır.

 • Bir anda çok sayıda link almamaya özen gösterin. Bir gün dış link sayısı 10 iken ertesi gün 100 olmamalı. Google bunun satın alma yolu ile yapıldığını anlar.
 • Nofollow link alımı sitenize zarar verir bu nedenle nofollow link alımından uzak durmalısınız.
 • Link çöplüğüne dönmüş bir siteden link almak size pek bir şey kazandırmaz.
 • Güncel içerikler üreten sitelerden link alın. Uzun süredir pasif kalmış siteye arama motorları da pek uğramaz.
 • Sizinle aynı kategoride olan sitelerden link almanız önemlidir. Hatta kategorinizin ilk sayfasının en üstlerinde bulunan sitelerden link almak sizin işinizi son derece kolaylaştırır.

Dış SEO özellikle link alımlarına dayalı bir yoldur. Faydasını anladığınızda içinizin gideceği bu işlemleri bir heyecan ile yapmamanızı öneririz. Doğru yapıldığında nasıl faydası var ise yanlış yapıldığında da bir o kadar zararı vardır.

İç Seo Nedir makalemizi okumayı unutmayın.

Etiketler

Admin

Yıllardan beri seo, dijital pazarlama ve e-ticaret sektörlerinden edindiğim bilgi ve tecrübelerimi sizin için paylaşıyorum. Beni instagram veya facebook üzerinden takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı