Wordpress
Trend

Adwords Kalite Puanı Nasıl Arttırılır?

Kalite Puanı, Google Reklamlarda önemli bir istatistiktir. Daha yüksek kalite puanları daha düşük TBM’lere ve daha yüksek reklam sıralaması elde etmeye yardımcı olur. Böylece, bir tıklama için daha az ödeme yaparsınız ve bu da kampanyalarınızın geri dönüşünde doğal olarak olumlu bir etkiye sahiptir.

1 ile 10 arasında bir sayı ile belirtilen Kalite Puanı, anahtar kelimelerinizin alaka düzeyine dayalı bir puandır. Her bir anahtar kelimenin kalite puanını Google Reklamlarda çeşitli şekillerde görebilirsiniz. “Anahtar Kelimeler” sekmesi altındaki “Kalite Puanı” sütununu seçebilir veya “Durum” sütunundaki anahtar kelimenin yanındaki beyaz konuşma balonuna tıklayabilirsiniz.

Anahtar kelimelerin değerlendirmesi

Her bir anahtar kelime 3 faktör üzerinde değerlendirilir:

  1. Beklenen tıklama oranı;
  2. Reklamın alaka düzeyi;
  3. Açılış sayfasındaki deneyim.

Çeşitli faktörler bu faktörlerin değerlendirmesini belirler. Sihirli kelime alaka düzeyidir. Google, olabildiğince alakalı bir açılış sayfasıyla mümkün olduğunca alakalı bir anahtar kelime görmeyi bekler.

Anahtar kelimelerinizin kalite puanlarını nasıl artırabilirsiniz?

Kalite Puanı Nasıl Arttırılır?
Kalite Puanı Nasıl Arttırılır?

Değerlendirme Faktörü 1: Beklenen Tıklama Oranı 

Reklamda anahtar kelime eklemeyi kullanın:

Anahtar kelime eklemeyle, Google, reklam metnini dinamik olarak güncelleyerek, kullanıcının tam arama terimini reklam metnine ekler. Bunun avantajı, tam arama teriminin metinde görünmesi ve aynı zamanda koyu renkli olmasıdır. Bu, daha yüksek bir TO şansını arttırır. Anahtar kelime eklemeyi şu kod parçası yardımıyla yapabilirsiniz: {KeyWord: Text}.

Reklam uzantılarını kullanın:

Reklam uzantıları eklemek, reklamınızın daha fazla öne çıkmasını ve bu da daha yüksek bir TO elde edilmesini sağlar.

Başlangıçta daha yüksek teklif verin:

Çok düşük bir TBM teklifi ile başlarsanız, o zaman anahtar kelimenin konumu ve dolayısıyla TO’su o kadar düşük olur ki, kalite puanını olumsuz yönde etkiler.

Çekici reklam metinleri kullanın:

TO, kendinizi rekabette ön plana çıkardığınız çekici reklam metinleri yazarken daha yüksektir. Reklamlarınızı rakiplerinizin reklamlarıyla karşılaştırın.

Alakasız anahtar kelimeleri hariç tutun:

Sıralı olarak kullandığınız anahtar kelimeleri hariç tutarak, TO anahtar kelime ve reklam için artış sağlarsınız.

Şirket adına göre reklam verin:

Reklamcılığın şirket adına göre sağladığı faydalardan biri de kalite puanları üzerindeki olumlu etkisidir. İşletme adıyla eşleşen anahtar kelimeler, reklam ve açılış sayfasıyla (landing page) çok ilgilidir ve genellikle kolayca yüksek bir kalite puanı elde etmenizi sağlar. Bunun hesabınızın geri kalanının kalite puanları üzerinde de olumlu bir etkisi vardır.

Değerlendirme faktörü 2: Reklam alaka düzeyi

İyi bir kampanya yapısı oluşturun :

Belki de en önemli hareket noktası, kampanyalarınızda ve reklam gruplarınızda iyi bir yapı oluşturmanızdır. Reklam kampanyaları oluşturmaya başlamadan önce, bu konuda dikkatlice düşünmek çok önemlidir. Bir anahtar kelime araştırmasının size bu konuda oldukça yardımcı olacağını bilmelisiniz. Amaç, mümkün olduğunca alakalı kampanyalar ve reklam grupları oluşturmaktır. İyi bir başlangıç ​​noktası genellikle web sitenizin yapısıdır.

Belirli reklam grupları ve reklamlar oluşturun :

İyi bir kampanya yapısına uygun olarak, reklamlarınızı anahtar kelimelerinizle alakalı olarak yazabilmeniz için mümkün olduğunca spesifik reklam grupları oluşturmanız gerekir. Örneğin, aydınlatma ürünleri satıyorsanız, tavan lambaları ve asma lambalar için kampanyalar oluşturabilirsiniz.

Anahtar kelimelerin reklamlarda göründüğünden emin olun :

Yüksek alaka düzeyi elde etmek için, anahtar kelimenin reklamlarda görünmesini sağlayın.

Hem esnek hem de tam anahtar kelimeler için reklam verin :

Tam anahtar kelimeler doğal olarak en yüksek alaka düzeyini sağlar. Sonuçta, kullanıcı reklamını yaptığınız terimi aradı ve bu terim ayrıca reklam metnine de yansıdı. İyi dönüşen anahtar kelimelerle ilgili fikir edinmek için esnek anahtar kelimelerle reklam verebilirsiniz.

Düşük kalite puanına sahip anahtar kelimeleri silin :

Düşük kalite puanına sahip bir anahtar kelimenin görünüşte Google tarafından yeterince alakalı olmadığı düşünüldüyse kalite puanını iyileştirmek için çaba sarfedin. Bunun bir etkisi olmazsa anahtar kelimeyi silin gitsin, çünkü düşük kalite puanı tüm hesabınızı etkiler.

Kalite Puanı Nasıl Arttırılır?
Kalite Puanı Nasıl Arttırılır?

Değerlendirme faktörü 3: Açılış sayfasındaki deneyim

En alakalı açılış sayfasını seçin :

Çoğu zaman bir reklam, kullanıcıyı alakalı bir açılış sayfası yerine ana sayfaya yönlendirir. Belirli bir açılış sayfanız yoksa, arama sorgusu ile en iyi şekilde eşleşen bir açılış sayfası oluşturun.

Web sitenizin hızını arttırın :

Açılış sayfasının yüklenme süresi Kalite Puanını etkiler. Sayfanızın hızını Google PageSpeed ​​Insights ile test edebilirsiniz. Araç ayrıca, hızı arttırmak için önerilerde de bulunur.

Okunabilir bir bütün olduğundan emin olun :

Ziyaretçiye iyi bir deneyim sunmak için açılış sayfanızın okunabilirliğini artırın. Bunu alt başlıkları kullanarak yapabilir, ayrıca, yazı tipinin ve boyutunun temiz olmasını, önemli kelimeleri vurgulamayı, en önemli şeyleri vurgulamak için madde işaretleri kullanmayı ve metin rengi ile sayfanın arka planı arasında yeterli kontrast olmasını sağlamayı da ihmal etmeyin.

Eylemi teşvik edin :

Bir ziyaretçi açılış sayfasına ulaştığında, tıklamasını istersiniz. Bunun için eylemi teşvik etmeniz gerekir. Bu, örneğin net bir harekete geçirme ifadesiyle veya tanıtım metni ile mümkündür.

Sayfada net gezinti sağlayın :

Ziyaretçinin web sitenizdeki başka bir sayfaya kolayca gitmesini sağlamak için web sitenizdeki bir arama işlevini ve net bir menü ve ürüne genel bakış kullanın. Ayrıca iç bağlantıları da kullanabilirsiniz.

Web sitenizi mobil dostu yapın :

Mobil kullanıcılar için iyi tasarlanmamış bir web sitesi, açılış sayfasında kötü bir deneyime neden olur. Bunu responsive özelliklere sahip bir tasarımla veya web sitenizin mobil bir sürümünü geliştirerek önleyebilirsiniz.

Adwords Kalite Puanı Nasıl Arttırılır? Yazımızı okuduğunuz için teşekkürler. Google Ads Sıralı Eşleme Nedir? yazımızı okumayı unutmayın.

Etiketler

Admin

Yıllardan beri seo, dijital pazarlama ve e-ticaret sektörlerinden edindiğim bilgi ve tecrübelerimi sizin için paylaşıyorum. Beni instagram veya facebook üzerinden takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı