Pazarlama

12 Benzersiz Pazarlama Yöntemi

 

Benzersiz Pazarlama Yöntemleri 

Bu bir gerçek. Bugün, her işletmenin güçlü bir sosyal medya varlığına ihtiyacı vardır. İster küçük bir yerel mağaza isterse çok uluslu bir şirket işletin, sosyal medya pazarlama stratejinizin önemli bir parçası olmalıdır.

Bir sosyal medya platformu sadece hedef kitleniz ile bağlantı kurmanıza, markanız hakkındaki farkındalığı artırmanıza yardımcı olmakla kalmaz. Aynı zamanda potansiyel satışlarınızı ve satış potansiyelinizi büyük ölçüde artırır.

Dünya genelinde yaklaşık 2.96 milyar insan sosyal medya platformlarını kullandığından bunun bir geçiş eğilimi olmadığını bilmelisiniz. 2021 yılına kadar bu rakamın 3.09 milyara ulaşacağı tahmin edilmektedir. Dolayısıyla, bu harika aracı henüz kullanmıyorsanız inanılmaz bir pazarlama fırsatı kaçırıyorsunuz demektir.

Site İçi

Kuşkusuz sosyal medya işinizi pazarlamak için ideal platformlardan biridir. Bununla birlikte, artan rekabet ve sosyal medya algoritmalarının gelişmesi nedeniyle, sosyal medyadaki tüm manzara değişti. Rekabette gerçekten önde olmak istiyorsanız, sosyal medya kampanyalarınızı renklendirebilecek benzersiz sosyal medya pazarlama fikirleri aramanız gerekmektedir.

Bu içerikte, bazı yaratıcı sosyal medya pazarlama fikirleriyle tanışacaksınız. Ancak her şeyden önce, bilmeniz gereken bazı önemli sosyal medya istatistikleri vardır:

 • Yetişkinlerin %95’inin (18-34 yaşları arasında) sosyal ağ üzerinden bir markayı takip etme olasılıkları yüksektir.
 • Müşterilerin yaklaşık %63’ü işletmelerin sosyal medya kanalları üzerinden müşteri desteği sunmasını beklemektedir.
 • Dünya nüfusunun %42’sinin bir veya daha fazla sosyal medya platformunda hesabı vardır.

Sosyal Medya Pazarlama Stratejinizi Güçlendirmeye Yönelik İpuçları 

 1. Hedeflerinizi düzenleyin 

Her işletme için sağlam bir pazarlama hedefine sahip olmak şarttır. Ancak, neyi başarmak istediğinizi bilmiyorsanız bir başarı elde etmeniz pek mümkün olmayacaktır.

Sosyal medya pazarlamasına hemen başlamadan önce, pazarlama çabalarınıza uygun net hedefler ve amaçlar belirlemeye çalışın. Hedefinizi bir kenara yazarak ilerlemek çok daha doğru olacaktır. Çünkü yazarak çalıştığınız zaman başarılı olma olasılığınız çok daha yüksek olacaktır.

Hedeflerinizi düzenlemek için şunları yapabilirsiniz:

 • Numaraları kullanın (Facebook’ta 10.000 takipçiye ulaşmak gibi).
 • Bir son tarih belirleyin.
 • Hedeflerinizi spesifik, ölçülebilir, ulaşılabilir, alakalı ve zamana dayalı (SMART) yapın.

2. Hedef kitlenizi tanıyın

Başarılı bir sosyal medya stratejisi oluşturmak için kitleniz hakkında yeterli bilgiye sahip olmalısınız. Onların ihtiyaçlarını, isteklerini ve arzularını bilmeniz gerekmektedir. Aşağıda, kitlenizi daha iyi anlamanıza yardımcı olabilecek birkaç taktik bulunmaktadır:

 • Ağrı noktalarını daha iyi bilmek için kitlenizi araştırın.
 • Demografik özelliklerine bir göz atın.
 • Hedef kitleniz tarafından kullanılan forumlardaki tartışmalara katılın.
 • Sosyal medya kanallarındaki yorumlara yanıt verin.
 • Geri bildirim almaya çalışın.

Hedef kitlenizin kim olduğunu tam olarak bildiğiniz zaman onlara daha iyi yardımcı olmayı başarabilirsiniz.

 

SlopSpy.com - E-Ticaret, Dijital Pazarlama Ve Seo Platformu
SlopSpy.com – E-Ticaret, Dijital Pazarlama Ve Seo Platformu

3. Farklı sosyal medya platformları için çeşitli içerikler üretin

Çoğu işletme için Instagram’a fotoğraf ve Twitter’a kısa tweet göndermek kolaydır. Ancak, çoğu sosyal medya platformunda video, fotoğraf, blog gönderileri ve daha fazlası dahil olmak üzere farklı içerik türlerinin olduğunu görebilirsiniz.

Aynı içeriği farklı biçimlerde tekrar kullanmayı denerseniz kitlenizi etkileyebilir ve hedeflerinize ulaşabilirsiniz. Çeşitlendirilmiş içerik sağlayarak hedef kitleniz için en iyi içerik türlerini de belirleyebilirsiniz.

4. Video içeriğini yok saymayın

Video pazarlama, sürekli büyüyen sosyal medya pazarlama trendlerinden biridir. 2018’de ABD’deki tüm internet kullanıcıların %85’i farklı cihazlarda online video içerik izlemiştir. Videonun işletmenizi tanıtmak için mükemmel bir araç olduğunu hemen fark edebilirsiniz.

Her yıl milyonlarca saatlik video içeriğinin farklı sosyal medya platformlarında izlendiğinden şüphe yoktur. Ancak oluşturduğunuz videoların doğru kişiler tarafından izlenmesi gerekmektedir. Sonuç olarak, görüntüleyenler pazarınıza ait değilse viral olacak bir videoya sahip olamazsınız.

Videolarınızı izledikten sonra gerçekleştirmelerini istediğiniz işlemleri yapabilmeleri için doğru kişileri hedeflemeye çalışın. Aynı şekilde, pazarlama stratejilerinizi planlamadan önce hedef kitlenizi tanımlamanız gerekmektedir. Kitlenizi tanımlamak için kullanabileceğiniz araçlardan bazıları Google Analytics, Anahtar Kelime Planlayıcı ve Facebook İşletme Sayfası Trendleri şeklindedir.

Kitlenizi cinsiyetlerine, ilgi alanlarına, yaşlarına, mesleklerine, bilgi düzeylerine veya konumlarına göre daraltın. Ayrıca, ürün veya hizmetlerinizi tam olarak açıklayan ve kitlenizin ve potansiyel müşterilerinizin sorgularının çoğuna cevap veren kaliteli bir video oluşturun.

Unutmayın, yüksek prodüksiyon değeri, anahtar kelimelerin doğru kullanımı ve video zamanlarının iyi belirlenmesi videoların başarısı için çok önemlidir. Ayrıca, zaman zaman sonuçlarınızı takip edip taktiklerinizi bu sonuçlara göre özelleştirmeye çalışmanız gerekmektedir.

5. Kullanıcı tarafından oluşturulan içerikleri paylaşmayı deneyin

Kullanıcı tarafından oluşturulan içeriği sosyal medya profilinizde paylaştığınız zaman, sizi takip edenlerin gözünde yeni bir bakış açısı oluşturmuş olursunuz. Bu size daha güçlü ilişkiler kurma konusunda yardımcı olacaktır.

Yapılan bir araştırmaya göre insanların büyük bir kısmı bir markaya güvenmek yerine içeriğe güvenmeyi tercih etmektedirler. Bu içeriği sosyal medya profilinizde kullanabilmeniz için satım alım gerçekleştirenlerden ürün ve hizmetleriniz ile ilgili görüş paylaşmalarını isteyebilirsiniz.

Örneğin, bir mobilya mağazası işletiyorsanız, satın alım yapanlardan mobilyaları evlerine nasıl yerleştirdiklerine dair bir görsel isteyebilirsiniz. Bu noktadan sonra, diğer potansiyel müşterilere ürünlerinizi nasıl kullanabilecekleri konusunda bir fikir sunmuş olursunuz. Bu yaklaşım kesinlikle markanızı takip eden diğer potansiyel alıcıların ilgisini artıracaktır.

6. Eğitim verin

Hedefleriniz ne olursa olsun müşterilerinize ürün veya hizmetleriniz hakkında eğitim vermelisiniz. Eğitim sunmak, hedef kitleniz ile ilişki kurmanın en iyi yollarından biridir. Kitlenize pratik tavsiyeler veya değerli bilgiler sunduğunuz zaman size bir otorite olarak bakarlar ve sadık müşterileriniz olurlar.

Sosyal medya, sizi takip eden kişileri herhangi bir engel olmadan işiniz ile ilgili eğitebileceğiniz harika bir platformdur. Size kolaylık olması açısından, blog gönderileri, teknik incelemeler, web seminerleri ve daha fazlası gibi eğitim kaynakları sağlayabilirsiniz.

7. Daha az tanıtım ve daha fazla hikaye anlatımı yapın

Eğitimsel bir yaklaşım benimsediğiniz zaman satış yapmaktan çok daha fazlasını yapmaya odaklanmanız gerekmektedir. Hikaye anlatımı doğal olarak eğitici bir şeydir. Bununla birlikte, hikaye anlatımının gücü insanlara farkında olmadıkları şeyleri öğretmede değil, duygusal tepkiler uyandıran ilgili karakterleri ve durumları sergilemede yatar. Bu yanıtlar içeriğin sosyal medyada kendini tanıtmasını sağladığından içeriği daha etkili bir şekilde teşvik ederler.

8. Etkileyici pazarlamayı deneyin

Etkileyici pazarlama, sosyal medya platformları aracılığıyla ürünlerinizi tanıtmanın ideal yollarından biridir. Etkili bir kişiyle işbirliği yaptığınız zaman yalnızca marka bilinirliğini artırmakla kalmaz, aynı zamanda güven de oluşturmuş olursunuz. Belki de bu nedenle Kuzey Amerika’daki perakendecilerin yaklaşık %60’ı bir çeşit etkileyici pazarlama yöntemi kullanmaktadır.

Her zaman vizyonu kendinize uygun bir sosyal medya etkileyicisi seçmeye çalışın. Aşağıda markanız için mükemmel etkileyici kişisini seçmek için birkaç ipucu yer almaktadır:

 • Etkileşim ölçütlerinizi ve potansiyel etkileyici kişinin diğer öngörülerini inceleyin.
 • Sosyal dinlemeye yatırım yapmak için biraz zaman ayırın. Böylece işletmeniz ile alakalı bir etkileyici bulma şansınızı artırmış olursunuz.
 • Onların becerilerine göz atın. Etkileyici pazarlama sadece beğeniler, iletişim ve katılımdan ibaret değildir. Etkileyici bir kişinin bazı teknik bilgilere sahip olması gerekmektedir. Grafik tasarım, kriz yönetimi ve diğer pratik deneyimler konusunda yetenekli olmasına dikkat etmelisiniz.

9. VPN Kullanın

VPN’nin yalnızca IP adresinizi gizlemek için kullanılan bir araç olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Bununla birlikte VPN yalnızca genel bir ağda gizlilik sunan bir güvenlik aracı değildir. Bundan çok daha fazlası söz konusudur.

Çoğu yeni işletme, bir VPN’nin rekabetlerini anlama konusunda yardımcı olabileceğinin farkında değildir. Pazarlama kampanyaları başlatmak, PPC reklamlarını izlemek ve arama motoru sıralamalarını değerlendirmek gibi VPN’nin yararlı olduğu birçok alan vardır.

Bu içerikte, sosyal medya platformlarını tartıştığımız için VPN’nin YouTube reklamcılığında size nasıl yardımcı olacağından söz edilmektedir.

YouTube’un en popüler video platformu olduğunu söylemek yanlış olmaz. Alexa’ya göre YouTube, Google’ın ardından dünya çapında en popüler 2. arama motorudur. YouTube’da reklam yayınlamanın sayısız avantajı vardır. En önemli avantajlarından biri işinize daha geniş bir erişim sağlamasıdır.

Farklı bölgelerde, eyaletlerde veya ülkelerde bir kitleniz varsa, o bölgede neyin en iyi olduğunu bilmeniz gerekmektedir. VPN, bu durumda size yardımcı olabilir. Bir VPN kullanarak konumunuzu hedef kitlenizin bulunduğu bölgeye ayarlayabilirsiniz.

Böylece kitleniz hakkında bilgi edinirsiniz. Onların sorunlarını ve ihtiyaçlarını anlamış olursunuz. Bu bilgilere dayanarak, müşterinizin kişiliğini ve ne aradıklarını anlayabilirsiniz. Daha sonra ise elde ettiğiniz verileri pazarlama stratejinizde kullanabilirsiniz.

Günümüzde piyasada birçok farklı VPN sağlayıcısı vardır. Ancak hepsi kalite ve müşteri desteği açısından eşit değildir. Yalnızca en iyi VPN sağlayıcılarını kullanmaya çalışmalısınız. Son kararınızı vermeden önce mutlaka farklı sağlayıcılara ait incelemeleri ve yorumları okumalısınız.

10. Sadık müşterilerden yararlanın

Sadık müşterilerinizin markanızın savunucusu olabilirler. Potansiyel müşterilerinizin işletmenize daha hızlı güven duymalarına yardımcı olan sosyal kanıt sağlayarak markanızın bilinirliğini artırabilirler.

Sosyal medya, sadık müşterilerinizi marka savunucuları olmaya motive etmek için harika bir araçtır. Aşağıda başarıyla uygulayabileceğiniz birkaç ipucu bulunmaktadır:

 • Takipçilerden Facebook ve Google gibi sosyal ağlarda çeşitli değerlendirmeler isteyin.
 • Memnun müşterileriniz ile röportaj yapın ve hikayelerini Facebook ve Instagram’da paylaşın.
 • Kullanıcı tarafından oluşturulan olumlu içeriğin gönderilmesini destekleyin. Bunları farklı sosyal medya kampanyalarında kullanın.
 • Yarışmalar düzenleyin ve indirimler yapın. Böylece insanları markanızdan söz etme konusunda ikna etmeyi başarabilirsiniz.

Dijital Pazarlama
Dijital Pazarlama

 

11. İnsancıllaştırmayı artırın

Hepimiz robotlara kıyasla insanlara daha güçlü bir şekilde tepkiler veriyoruz. Markanızı sosyal medya platformlarında insanileştirerek pazarlama stratejinizin başarısını artırabilirsiniz. Belki de yorumlarınıza ve kullanıcı tarafından oluşturulan içeriğe yanıt vererek takipçilerinizle etkileşime girme şansı elde edebilirsiniz.

Ancak bu yeterli değildir. Rakiplerinizin önünde kalmak için ekip üyelerinizi ve onların hikayelerini vurgulamalısınız. Bu tür vurguları sosyal medya pazarlama çalışmalarınızda kullanarak onları markanızın bir hikayesi haline getirmelisiniz.

Yazılarınıza mizah katmaya çalışın. Ancak, herhangi türden bir mizah yapabileceğinizi düşünmeyin. Eğlence ve bilgi dengesini korumaya çalışın.

12. Sosyal medya pazarlamasında sohbet botlarını kullanın

Sohbet botları yıllar içerisinde çok önemli gelişmeler kaydetmiştir. Bugünün botları daha akıllı ve kullanışlı durumdadırlar. İlk müşteri hizmetini sunma, bir işlevi otomatikleştirme ve kullanıcı deneyimini artırma yeteneğine sahiptirler.

İnsanlar bile botları sevmeye başladılar. HubSpot tarafından yapılan bir ankette, katılımcıların %47’sinin bir sohbet botu kullanarak ürün satın almaya açık olduğu sonucuna varılmıştır. Sohbet botlarının sosyal medyada daha yaygın hale geldiğini söylemek pek yanlış olmaz.

Sohbet botunu birden fazla platformda kullanabilirsiniz. Örneğin, Facebook Messenger’da bir sohbet botu kullanırken aynı zamanda Twitter’da doğrudan mesaj göndermek için sohbet botu kullanabilirsiniz. Böylece sosyal medya profilinizde tutarlı bir deneyim sağlamış olursunuz.

Sohbet robotları konuşmaları başlatmak, satışları teşvik etmek, soruları cevaplamak ve bireysel müşteri desteği sunmak için kullanılabilmektedirler.

Sonuç

Sosyal medya, herhangi bir işletmenin pazarlama stratejisinde önemli bir yere sahiptir. Geniş bir kitleye ulaşmak, uzmanlığınızı göstermek, özgünlüğünüzü ispat etmek, katılımı teşvik etmek ve duyarlı ve hızlı destek sunmak için harika bir yoldur.

Sosyal medya pazarlaması çok fazla çalışma gerektirse bile faydalarını göz ardı etmek zordur. Ciddiye almıyorsanız olası potansiyel satışları, müşterileri ve sonuçta satışları kaçırmış olursunuz.

Unutmayın, sosyal medya platformları başkalarıyla etkileşim kurmak için oluşturulmuştur. Kitlenizi birinci öncelik haline getirene kadar istenen sonuçları görme şansınız yoktur. Dahası, her sosyal medya platformu farklıdır. Bu nedenle ne tür içeriklerin en iyi şekilde çalıştığını bilemezsiniz. Yukarıda bahsedilen yöntemlerin sosyal medya pazarlama çabalarınızı bir üst düzeye taşımanıza yardımcı olacağından emin olabilirsiniz.

Etiketler

Admin

Yıllardan beri seo, dijital pazarlama ve e-ticaret sektörlerinden edindiğim bilgi ve tecrübelerimi sizin için paylaşıyorum. Beni instagram veya facebook üzerinden takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı